Najpopularniejsze buty w Boston Marathon?

najpopularniejsze buty

Jak wiadomo Amerykanie uwielbiają statystyki. Jak oglądam czasem NBA, to nie mogę się nadziwić, kto to wszystko liczy. Możecie się dowiedzieć nawet, kto najczęściej przybija piątki i z jaką częstotliwością to robi. Wczoraj za to dowiedziałem się, w jakich butach biegli uczestnicy Boston Marathon 2015. Czyli w sumie elita biegaczy. Praktycznie nie ma tam zawodników z przypadku. Są minima, wszyscy prezentują wysoki poziom sportowy. Jak dowiedziałem się, jakie są najpopularniejsze buty na tym maratonie, to mocno się zdziwiłem.

A próbka, na której zrobiono badania, była naprawdę duża. Udało się wyłapać 15718 par butów, czyli 59% ogółu biegaczy. Dostając pytanie w teleturnieju, jaka marka jest najpopularniejsza w maratonie bostońskim, na pewno powiedziałbym, że Nike. W końcu to gigant, w dodatku z USA. Zaraz potem wymieniłbym Asics ze względu na popularność wśród biegaczy. A tutaj mamy zupełnie inne wyniki.

boston_buty_podzial

Palmę pierwszeństwa posiada Asics z ponad 25% wszystkich butów! Na drugim miejscu Brooks i 19% Naprawdę nie wiedziałem, że Brooks jest aż tak popularny w USA. Dalej Saucony i ponad 11%, jeszcze większe zaskoczenie. Miejsce czwarte to adidas, firma która sponsoruje ten bieg od lat. Ale firma jednak z Europy. A dopiero za nimi Nike z niespełna 9%. Dalej Mizuno, NB i uwaga. Hoka One One i 5,31% Nie dałbym im nawet 1% :)

Patrząc za to na podział butów w zależności od płci, to widać, że Panie upodobały sobie przede wszystkim Brooksa. Ale lubią też Asics i Saucony. Panowie za to dużo częściej niż panie wybierają  adidasa, Nike i Hoka :)

boston_buty_podzial_k_m

Z badania na pewno nie mogą się cieszyć takie marki jak Puma i Reebok. To potężni gracze, ale jak widać, na rynku butów biegowych w USA nie istnieją.

No i na koniec moc statystyk z USA. Otóż odnotowali oni, że nie było ani jednego biegacza biegnącego boso! Pod tym względem Warszawa jest lepsza, my zawsze mamy swojego bosego biegacza ;) No i UWAGA! Jeden z biegaczy biegł w sandałach :D Pewnie jakiś Tarahumara zabłądził. To tyle, ciekawe jak podobne badania przedstawiają się w Polsce. Chyba ktoś je robił. Jak macie linki to podeślijcie, można porównać.

Zródło: Competitor.com

More from Bartosz Olszewski
Skąd brać czas na bieganie?
Zbierałem się do napisania tego tekstu od dawna. W sumie to już...
Read More