Biegowe buty przyszłości

Buty przyszłości

Projektanci z Londynu opracowali koncept samoodnawialnych butów biegowych. Mają być one tworzone za pomocą drukarki 3D. Co więcej mają się składać z żywych komórek! Zaczyna to brzmieć jak dobry film science-fiction, prawdziwe biegowe buty przyszłości!

Projekt naprawdę potrafi wprowadzić w osłupienie. But jest tworzony z syntetycznego materiału biologicznego, który w dodatku potrafi się sam regenerować. But został stworzony podczas badań nad protokomórkami. Same w sobie nie są one żywym organizmem, ale mogą być łączone i tworzyć żywe organizmy. Różne połączenia dają zupełnie inne buty z zupełnie różnymi właściwościami. I teraz dochodzimy do jeszcze ciekawszych właściwości tego buta.

Mianowicie but nie dość, że sam się regeneruje to w dodatku potrafi przystosować się do biegacza, otoczenia, stylu biegania. Jest jakby idealnie stworzony na stopę osoby, która w nim biega. W zależności od podłoża zmienia poziom amortyzacji. Reaguje na temperaturę, technikę biegu. Brzmi naprawdę niewiarygodnie i prawdę mówiąc w tej chwili nawet nie chce mi się wierzyć, że coś takiego jest możliwe.

buty_przyszlosci_2

W nocy wstawiamy nasz bucik do specjalnego płynu i następuje regeneracja. Wszystkie uszkodzenia się reperuję. But na następny trening jest jak nowy. Mam tylko takie pytanie, co na to firmy produkujące buty do biegania. Bo z tego wynika, że kupujemy but i mamy go na całe życie :) No i jeszcze jedno. Niestety cała koncepcja ma być gotowa dopiero w 2050 roku, a to oznacza, że my będziemy już co najwyżej chodzili w nich na spacery z wnukami ;)

PS – nie mam pojęcia jak tłumaczy się protocells, więc u mnie są to protokomórki :)

Źródło: www.theverge.com
 

More from Bartosz Olszewski
10 przykazań w drodze po nową życiówkę w maratonie
Na wiosnę na pewno będę chciał zawalczyć o poprawienie wyniku w maratonie....
Read More