Opaski BV Sport Booster Elite – test

booster elite

Jakiś czas temu w moje ręce wpadły opaski kompresyjne Booster Elite francuskiej firmy BV Sport. Ponieważ czasem używam kompresji, szczególnie podczas długich wybiegań, postanowiłem je przetestować i opisać swoje wrażenia. Na temat działania kompresji i moich doświadczeń związanych ze skarpetami i opaskami pisałem tutaj: kompresja, czy to działa? Więc nie będę drugi raz tego opisywał, ale radzę zapoznać się z moją opinią przed przystąpieniem do czytania tej recenzji. A teraz przejdźmy do opasek Booster Elite.

1) BV Sport

Jest to francuska firma, której siedziba znajduje się w Saint Etienne. Co ciekawe, historia firmy sięga 1989 roku i od samego początku działała z myślą o kompresji sportowej! To naprawdę bardzo długo jeżeli chodzi o kompresję, ponieważ większość firm zajmujących się tym tematem to twory ostatnich lat. Po licznych badaniach stworzyli produkt, który miał poprawiać krążenie krwi oraz zwiększać wydajność mięśni. Szczególny nacisk kładli na kompresję w okolicach łydki co ma ich odróżniać od konkurencyjnych marek. Po skarpetach przyszedł czas na opaski Booster, a następnie na ich flagowy produkt, opaski Booster Elite, którym zaraz bliżej się przyjrzymy.

o-firmie

2) Booster Elite

Zanim opiszę swoje wrażenia, jeszcze kilka słów za strony producenta. W końcu do czegoś będę musiał się w moim teście odnosić, a wklejenie linku do strony producenta było by pójściem na łatwiznę :)

opis1

[list type=”check”]
  • 1. KOMPRESJA ŁYDKI (obwodowe serce) – Obliczony i przystosowany nacisk, dzięki któremu osiągniesz optymalną wydolność mięśniową i naczyniową łydki. Lekki nacisk na kostkę: uwzględnienie struktury anatomicznej. System opatentowany przez BV SPORT i poparty rzetelnymi badaniami naukowymi.
  • 2. OKIENKA AERO WZDŁUŻ KOŚCI PISZCZELOWEJ – Specjalny lekka tkanina na wysokości kości piszczelowej. Ochrona wrażliwych struktur otaczających kość piszczelową: okostnej, nerwów powierzchniowych i mikronaczyń.
  • 3. ASYMETRYCZNY G-CONCEPT – Maksymalnie zbliżony do anatomii i fizjologii łydki. Optymalizacja wydajności mięśni napędowych łydki.
  • 4. SYSTEM OCHRONY MIĘŚNIA PŁASZCZKOWATEGO – Wspomaga ścięgno Achillesa. Poprawia napięcie mięśni stabilizujących łydki i redukuje towarzyszące wibracje i drgania.
  • 5. NEXTGEN NIĆ CERAMICZNA – Cienka nić zawierająca ceramiczne nano-cząsteczki. Ta nowoczesna nić wspomaga powrót żylny i poprawia termoregulację.
  • 6. WSPARCIE DLA ŁYDKI – Wzmocniona tkanina na wysokości łydki. Poprawia strukturę mięśniową łydki, ogranicza drgania i wibracje, które mogą prowadzić do uczucia ciężkości lub urazów mięśni.
  • 7. KONCEPT MEDYCZNY – Gama produktów BOOSTER jest produkowana na maszynach tkackich służących celom medycznym i jest oznaczona znakiem CE, co oznacza, że nasze produkty są poddawane takim samym rygorystycznym kontrolom jak produkty lecznicze.
[/list]

 

3) Wygoda

Opaski Booster Elite są niewątpliwie bardzo wygodne. Nikt nie może im chyba w tym względzie nic zarzucić. Bardzo fajny materiał, przyjemny w dotyku. Nie mam wrażenie, że moje łydki ściska cieniutka guma. Na co na pewno należy zwrócić uwagę to łatwość zakładania tych opasek. Jeżeli ktoś z was używa kompresji, to wie, że czasem walka ze skarpetą albo opaską może trwać minutami :) Tutaj z niczym takim się nie spotkacie. Szybka piłka, parę sekund i macie opaski na łydce. Co warte podkreślenie, nie dzieje się tak dlatego, że opaski mają mniejszy ucisk. Ciężko mi to wytłumaczyć, ale tak po prostu jest. Duży plus. Poza tym mamy lewą i prawą opaskę. I bardzo słusznie, bo przecież mięsień brzuchaty łydki nie jest symetryczny. Ok, ale nie o łatwość zakładania tu chodzi. Czas zacząć prawdziwy test.

booster_elite_1

4) Test

Postanowiłem się skupić i skoncentrować na trzech rzeczach o których wspomina producent. Pierwsza to anatomiczna budowa opaski, która ma w założeniu lepiej podtrzymywać mięsień brzuchaty łydki. Druga sprawa to ochrona okostnej i piszczeli. No i na koniec regeneracja. Czy po biegu w tych opaskach rzeczywiście nasze nogi szybciej wracają do stanu „używalności”?

Przebiegłem w nich ok 200 km. Robiłem wszystkie formy treningów. Od interwałów, przez powolne biegi regeneracyjne do długich wybiegań. Chciałem sprawdzić jak sprawdzą się na każdym z tych treningów. Biegałem też w jednej opasce, żeby zobaczyć, czy podczas, oraz po treningu odczuję jakąś różnicę. Ok, przejdźmy teraz do sedna sprawy.

booster_elite_2

W opaskach Booster Elite na pewno biega się bardzo wygodnie. Nie przeszkadzają, nie czuć ich na nodze. Nie przemieszczają się, cały trening są tam gdzie być powinny. Rzeczywiście muszę przyznać, że główny nacisk kładą na ucisk łydki. Opaska swoim kształtem idealnie dopasowuje się do struktury mięśnia. Nie mam im tutaj nic do zarzucenia i mogę potwierdzić to czym chwali się producent. Są idealnie dopasowane, świetnie podtrzymują mięsień brzuchaty łydki oraz kładą główny nacisk na kompresję właśnie tej części podudzia.

Jeżeli chodzi o ochronę okostnej i piszczeli. Osobiście tej ochrony nie odczułem. Rzeczywiście struktura materiały w tych miejscach jest inna, bardziej delikatna. Nie ma tam takiej kompresji. Ale prawdę mówiąc nie widzę różnicy między tą czy inną opaskę w tym względzie. Zwyczajnie uważam, że nic mnie w tym miejscu chronić raczej nie musi, ani „głaskać” po piszczeli :) Taki bajer, ale wydaje mi się, że dzięki niemu nic nie zyskamy. Również nie stracimy, więc należy to traktować jako bardziej jako dodatkowy gadżet w skarpecie. A może ja zwyczajnie nie mam problemów z okostną i ludzie borykający się z zapaleniem tej części podudzia odczują różnicę? Nie wiem, dlatego nie będę zgadywał.

booster_elite_3

A teraz zajmijmy się tym, o co tak naprawdę chodzi w tym teście. Czy to działa? Czy coś daje? Na interwałach prawdę mówiąc nie widziałem większej różnicy. Biegałem w opaskach, bez opasek, z jedną opaską. Zarówno podczas biegu jak i po nim, obie nogi bolały tak samo :) Na wolnych biegach regeneracyjnych również w moim odczuciu nie było różnic. Zaznaczę jeszcze, że w przypadku każdej innej firmy miałem podobne odczucia. Zwyczajnie według mnie to nie jest produkt na tego typy treningów i pisałem o tym w tekście z nagłówka tego artykułu. Co innego jak przychodzi nam bardzo długo biec. Kiedy pierwszy raz poszedłem w nich biec 30 km, po biegu oba podudzia czuły się zadziwiająco dobrze. Ponowiłem test z jedną opaską. I podczas biegu, po ok. 20 kilometrach była odczuwalna różnica. Zwyczajnie dyskomfort był mniejszy, a po biegu nie czułem, żeby noga była tak „ociężała” jak ta bez opaski. Następnego dnia, po odpoczynku, obie nogi już sprawowały się podobnie i podczas biegu nie widziałem różnicy. Podobne odczucia jak na długim wybieganiu miałem również na długim biegu tempowym. Nie będą się powtarzał, więc napiszę, że było tak samo. I jeszcze jedno. To są opaski do biegania, nie do regeneracji po aktywności fizycznej! Wiec po biegu je zdejmujecie. Do regeneracji powysiłkowej służy inny produkt. Z jednej strony to dodatkowy koszt, ale z mojego punktu widzenia, produkt dwa w jednym w ogóle nie ma racji bytu i wtedy wyrzucanie kasę w błoto.

5) Podsumowanie

Muszę powiedzieć, że opaski BV Sport, Booster Elite, wypadają bardzo pozytywnie na tle konkurencji. Rewelacyjny materiał, struktura i dopasowanie to ich największa zaleta. Jeżeli chodzi o ich funkcjonalność, to na pewno niczym nie ustępują. Duży plus za anatomiczny kształt i dopasowanie do łydki. W moim przypadku sprawdziły się na długich wybieganiach i długich biegach tempowych. Podczas biegu odczuwalny dyskomfort w podudziach był mniejszy, przez co na pewno przyjemniej mi się biegło.

booster_elite_4

Pytanie, czy Booster Elite sprawią, że będziemy lepszymi biegaczami? Raczej nie. Tak samo jak nie zrobią tego żadne buty czy inne gadżety. To już zależy od nas samych i naszego treningu. Z drugiej strony technologia idzie do przodu i na pewno nikt teraz nie chciał by biegać w butach z lat 70, bo obecne są dużo wygodniejsze. Tak samo z kompresją. Jeżeli chcecie spróbować, czy w Waszym przypadku robi jakąś różnicę, to czemu nie. Ja w swojej szafie mam zarówno skarpety jak i opaski i dlaczego mam sobie nie ulżyć podczas tych długich wybiegań, jeżeli choć minimalnie mogę to zrobić poprzez kompresję? A Booster Elite to świetna kompresja. Wypada świetnie na tle konkurencji w porównaniu opasek. Więc jeżeli zastanawiasz się nad zakupem opasek kompresyjnych, to z czystym sumieniem mogę polecić Ci Booster Elite marki BV Sport.

booster_elite_5

PS – mam też dobrą wiadomość dla tych, którzy nie za bardzo lubią się ze swoją pralką. Po dwóch tygodniach w ogóle nie śmierdziały. Nic a nic! Nie wiem co to za cudowna technologia, ale Lubię to! :)

 

More from Bartosz Olszewski
Jak zaplanować tempo na Wings for Life?
Wings for Life World Run to bieg specyficzny. Formuła biegu jest zupełnie inna...
Read More