New Balance Fuel Core Sonic – „moje” odkrycie 2017 roku

New Balance Fuel Core

Idealnie dopasowany, dynamiczny but który sprawdzi się zarówno na zawodach jak również na szybkich treningach. Do tego świetnie sprawdza się system wiązania Boa!

9 Ocena buta
9

Zawsze z dużą dawką sceptycyzmu podchodzę do nowinek technicznych. Lubię je, ale z doświadczenia wiem, że przeważnie wracam do starego i sprawdzonego. Podobnie było kiedy dostawałem New Balance Fuel Core Sonic. Zanim je założyłem, przeleżały miesiąc w szafie. A kiedy pierwszy raz w nich pobiegałem, już na dobre zagościły na moich szybkich treningach.

A co takiego niezwykłego jest w bucie New Balance Fuel Core Sonic? Oczywiście sposób wiązania. Zamiast standardowych sznurowadeł mamy system Boa. Znany nam między innymi z butów kolarskich czy snowboardowcyh.

1) Wygląd

Oczywiście kwestia indywidualna. Są to typowe buty do biegania. Zastąpienie sznurowadeł systemem Boa tym bardziej nadaje im sportowego charakteru. Jest to but, w którym raczej nie pójdziemy do pracy. Jasne przeznaczenie, jasne wzory. Typowy sportowiec. Sam system Boa jest dobrze wkomponowany w wygląd buta. No cóż, resztę możecie sami ocenić. 

2) Specyfika

Teraz trochę informacji ze strony producenta. But waży 241 gramów w męskim rozmiarze 43 (czyli niewiele). Ma drop 6mm, czyli dość mało. Jak się w tym biega napiszę później, ale po wadze i dropie widać, że but ma charakter startówki. Do tego mamy podeszwę z pianki EVA wykonaną w technologii REV-Lite. Z założenia jest lżejsza. No i oczywiście system wiązania Boa. Byłem przekonany, wręcz pewny, że to będzie bajer, który szybko będę chciał zastąpić sznurowanymi butami. Lubię niespodzianki…

3) Jak się w tym biega?

Zacznę od tego, jak to się wiąże? Zwyczajnie przekręcamy to kółeczko i „klamra” zaciska nam się w koło stopy. W czym ma to przewagę nad sznurowadłami, poza szybkością obsługi? Górna część buta znakomicie oplata stopę. Dopasowuje się i nie mamy opcji, że coś nas punktowo uciska, jak czasem to bywa z oczkiem do przeplatania sznurowadeł, czy uciskające sznurowadło w konkretnym miejscu. Możemy zacisnąć naprawdę mocno, jeżeli chcemy idealnie dopasować but. Możemy trochę poluzować na wolniejsze biegi. Chcę „rozwiązać” but odciągamy kółeczko i już. But rozwiązany. Sprawdziłby się na triatlonie w strefie zmian :)

But jest rzeczywiście lekki i dynamiczny, tak jak wskazuje na to niski drop i jego wygląd. Mi się w tym bucie biega idealnie ze względu na profil podeszwy. Jak w starych dobrych startówkach. Do tego patrząc z boku, mamy lekko podniesiony przód buta. Wymusza to szybki i dynamiczny bieg ze śródstopia. Fajna amortyzacja pod śródstopiem i bardzo szybkie przetoczenie. Ciężko mi to wszystko opisać. Ja podobnego buta szukałem od dawna. Idealnie się on układa przy szybszym biegu i naprawdę wymusza bieg ładny technicznie. Mój faworyt na długie biegi w drugim zakresie. Ale biegałem w nim odcinki poniżej 3:00 min/km jak również zwykłe rozbiegania. 

 

Jedno trzeba zaznaczyć, to but w którym biega się dobrze, kiedy jesteśmy wypoczęci. Kiedy nie mamy siły i ciągniemy nogi za sobą, bieg nie będzie przyjemny. To tak jakby wsiąść w Ferrari i przejechać się kostką brukową. Nie mówię, ze na rozbiegania się nie nadają. Ale przy założeniu, że nawet ten wolny bieg będzie lekki i ładny technicznie. 

I na koniec jeszcze jedna, bardzo ważna rzecz. But jest bardzo fajnie dopasowany do stopy. Jak widać na powyższym zdjęciu, nie jest bardzo szeroki, fajnie oplata stopę. Ma miękki zapiętek. Wchodzimy w niego jak w skarpetę a po zapięciu nie ma opcji, że coś nam się rusza, lata, przesuwa. 

4) Podsumowanie

New Balance Fuel Core Sobnic to świetny but treningowo startowy, który wyróżnia się sposobem wiązania, a mianowicie systemem Boa. Jak dla mnie to naprawdę, największe pozytywne odkrycie 2017 roku, jeżeli chodzi o buty do biegania. Wiązanie Boa sprawdza się rewelacyjnie. Do tego but jest bardzo dynamiczny, świetnie dopasowany, szybki i idealnie odpowiada moim potrzebom. Bardzo fajnie wyprofilowana podeszwa w połączeniu z agresywnym charakterem potrafią się przełożyć na naprawdę szybkie bieganie. 

Zastanawiam się, jak but i wiązanie będzie sprawdzało się po ok. 1000 przebiegniętych kilometrów. Jak narazie, po kilkuset zalogowanych kilometrach, nie widać śladów zniszczenia. Jednak w tej chwili na zawody mimo wszystko wybrałbym New Balance 1400. Tak sobie myślę, że w razie awarii nic już nie zrobię. W 1400 wystarczy zmienić sznurowadła. Jednak na codzienne szybkie biegi? Wybieram Fuel Core Sonic! 

ZALETY:

  • Rewelacyjnie działający system wiązania Boa
  • Dynamiczny
  • Świetnie dopasowany
  • Naprawdę szybki, wymusza ładny bieg
WADY:

  • Nie ma bliźniaka z dropem ok. 10mm do codziennych treningów :)

5) Informacje końcowe i przeznaczenie

Informacje o bucie:
Firma: New Balance
Model: Fuel Core Sonic
Typ: Neutralne
Przeznaczenie: Treningowo startowe
Waga: 241 gramów
Cena: 499 zł (obecnie 299 zł)
Dla kogo?
Dla kogoś kto szuka szybkiego buta idealnego zarówno na starty jak również do codziennych, szybkich treningów. Świetnie dopasowany do stopy, „wymusza” ładny bieg oraz wysoką kadencję. Idealny dla kogoś, kto nie umie wiązać butów :D

Ocena końcowa: 9/10

More from Bartosz Olszewski
Badanie lekarskie dla biegaczy – moja historia
Po zeszłorocznym Biegnij Warszawo rozgorzała dyskusja, czy badania powinny być obowiązkowe dla...
Read More