Do Poznania wybieram się już od kilku lat. Dobrze mi się kojarzy, bo to właśnie tam zacząłem swoją przygodę z Wingsem i przekonałem się, że mają świetnych kibiców (i świetne restauracje :D ). Minęło trochę czasu a ja ciągle obiecuję Jackowi „Mezo”, że zrobimy kilka kilometrów razem po jego ścieżkach biegowych. Ciągle chce się wkręcić na trening Kobiety Biegają i nawet dostałem obietnice, że mnie przyjmą! Na moją listę wpadło kilka ciekawych cukierni i przede wszystkim kawiarnia prowadzona przez zapalonych biegaczy, czyli Zoffee. No i w końcu mam świetną okazję, żeby odwiedzić Stolicę Wielkopolski. Bieg Niepodległości, wszystko wskazuje na to, że największy bieg w historii Polski!
Bieg 100-leci 2018
Będzie to już trzeci Bieg Niepodległości w Poznaniu. Impreza nowa, można powiedzieć, że dopiero się rozwija. Ale za to w jakim tempie. Wszystko wskazuje na to, że będzie to największy bieg w historii Polski. W taj chwili zapisanych jest już grubo ponad 23 tys. biegaczy! Limit to 25 tysięcy, więc jeżeli chcecie wziąć udział w tym wydarzeniu, musicie się pospieszyć.
Chcesz być rekordzistą Guinnessa?
Oczywiście tegoroczna edycja podobnie jak w całej Polsce, tak samo w Poznani będzie wyjątkowa. Odbywa się w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W pakiecie startowym wszyscy uczestniczy otrzymają koszulkę techniczną w barwach narodowych. Na starcie razem utworzymy „żywą flagę” złożoną z 25 tys. biegaczy. Całe wydarzenie zostało zgłoszone do Guinness World Records.
Trasa i 7 fal – 7 powstań
Na medalu wygrawerowane jest 7 dat wybuchów najistotniejszych polskich Powstań sprzed 1918 roku. Również nieprzypadkowo uczestnicy będą podzieleni tego dnia na dokładnie 7 fal startowych. Każda z fal, jakie utworzą biegacze, ma upamiętnić Powstańców. Będzie to odpowiednio:
Fala Powstańców Kościuszkowskich – 1794r.
Fala I Powstańców Wielkopolskich – 1806r.
Fala Powstańców Listopadowych – 1830r.
Fala Powstańców Krakowskich – 1846r.
Fala Powstańców Poznańskich – 1848r.
Fala Powstańców Styczniowych – 1863r.
Fala II Powstańców Wielkopolskich – 1918r.
Trasa oczywiście jest atestowana, ma 10 km długości, jest płaska i szybka.
Medal niezwykły
Co wyróżnia ten bieg? Poza jego rozmachem i niezwykłą oprawą to na pewno medal. Jest to projekt niezwykły, w tym roku pokryty 24 karatowym złotem. Tak, nie żartuje! Zresztą sami zobaczcie na to cudo. Zawsze jarałem się medalami z USA, ten absolutnie wymiata. Niemal wszystkie moje medale lądują w piwnicy, ten chyba znajdzie miejsce gdzieś na półce w salonie :)
Termin i miejsce
Bieg oczywiście odbędzie się 11.11.2018. Wystartujemy o 11.11. Miejsca startowe już się kończą, więc jeżeli chcecie wziąć udział w tym biegu to jak już pisałem, musicie się pospieszyć. Wszystkiego dowiecie się ze strony http://biegniepodleglosci.pl oraz ze strony Facebook biegu oraz z wydarzenia na Facebooku. Tam też wszystkie najnowsze informacje. Na mecie Rogal Świętomarciński (ciekawe ile ton migdałów na to pójdzie).
Mam nadzieję, że nie tylko wezmę udział w biegu, ale również będę miał okazję spotkać się z wieloma kibicami, z którymi mam stały kontakt przez media społecznościowe. Naprawdę cieszę się, że będę miał okazję pobiegać w Poznaniu. A Ty Zosia już planuj jakieś dobre ciasta, bo na pewno zrobię najazd na Zoffee!
Do zobaczenia w listopadzie! Już tak zupełnie poważnie. Cieszę się, że w Polsce jest miejsce na tak olbrzymie biegi. Cieszę się, że ludzie właśnie w taki sposób chcę świętować odzyskanie niepodległości. I już nie mogą się doczekać, żeby poczuć atmosferę ponad 20 tys. biegaczy śpiewających razem Mazurka Dąbrowskiego i razem ruszających na trasę.