Też tak macie, że nagle podczas biegu przychodzi Wam do głowy tysiąc pomysłów na sekundę? Po bieganiu dużo łatwiej skoncentrować Wam się na zadaniu. Macie lepszą pamięć? Jesteście bardziej kreatywni? Jak się okazuje, aktywność fizyczna pozytywnie wpływa nie tylko na naszą sprawność fizyczną. Ale w równym stopniu rozwija nasz umysł. Pewnie większość z Was ma tego świadomość, ale warto zobaczyć jak zmienia się aktywność mózgu pod wpływem aktywności fizycznej, między innymi biegania.
Zwiększenie pamięci
Cześć mózgu, która silnie reaguje i wzrasta wraz z aktywnością fizyczną nazywa się hippocampus. Ta struktura mózgu znajduje się w centrum mózgu odpowiadającej za pamięć i czynności poznawcze. Nie dziwi więc silne powiązanie aktywności fizycznej ze wzrostem zdolności do nauki oraz poprawy pamięci. Ciekawy jest np. eksperyment wykonany przez niemieckich naukowców, pokazujący, że badani lepiej zapamiętywali słówka obce, spacerując lub jeżdżąc na rowerze, niż zwyczajnie siedzą. Przy tym trzeba zaznaczyć, że wszystko ma swoje granice. Bardzo duży wysiłek może obniżyć zdolność mózgu to zapamiętywania. I tutaj śmiało mogę podać swój przykład, gdzie po bardzo ciężkim treningu miewam problemy z przypomnieniem sobie własnego imienia :D
Polepszenie koncentracji
Przeprowadzono wiele badań, na dużych grupach kontrolnych, które jasno pokazuję, że aktywność fizyczna podnosi poziom koncentracji. Najlepszą grupą badaną były dzieci w szkole. Zarówno badania przeprowadzone w Holandii, Niemczech jak i USA potwierdzają, że wraz z codzienną aktywnością fizyczną, podnosił się znacznie poziom koncentracji wśród młodzieży. Byli pilniejsi, potrafili lepiej koncentrować się na zadaniu, nie tracić skupienia oraz byli znacznie mniej podatni na rozproszenie uwagi. I nie mówimy tutaj o ciężkich ćwiczeniach, ale już o kilkunastu minutach ćwiczeń. Nawet koordynacyjnych, które znaczenie polepszały koncentrację! Jako przykład można podać również czołowych pokerzystów świata. Takie sławy tego sportu jak Daniel Negreanu czy Sorel Mizzi włączyli do swojego kalendarza regularne sesje treningowe. Uważają, że dzięki temu są w stanie lepiej skoncentrować się na grze w pokera.
Polepszenie zdrowia psychicznego
Słynne endorfiny. O tym słyszeli chyba wszyscy, zarówno biegający jak i osoby nie mające nic wspólnego z bieganiem. Ale fakt jest faktem, nawet zwierzęta to odczuwają. Po bieganiu mamy lepszy humor, jesteśmy często na haju. Uśmiechnięci, pozytywnie nastawieni. Naukowcom tak naprawdę ciężko powiązać do z endorfinami. Ostatnie badania wskazują na coś innego. Otóż podczas aktywności dochodzi do wypalenia naturalnego receptora przeciwbólowego oraz odpowiadającego za odczucie przyjemności, a mianowicie układu endokanabinoidowego. Czyli receptora psychoaktywnego marihuany. Nie wiem czy za tymi badaniami stali zwolennicy legalnej marihuany :) ale badania wydają się być prawdziwe.
Przejdźmy teraz do jogi. Badania jasno pokazują, że ćwiczenia jogi obniżają poziom stresy w organizmie. Poprzez ćwiczenia relaksacji kurczyła się część mózgu odpowiedzialna za stres, strach i lęk. Podobnie naukowcy silne rekomendują aktywność fizyczną jako znakomity „lek” na walkę z depresją. Liczne przypadki potwierdzają, że może być ona równie skuteczna jak antydepresanty lub leczenie kliniczne. Dlatego sport jest tak popularny wśród pracowników nowych korporacji, gdzie aktywność jest dla nich najlepszym sposobem na pozbycie się stresu i otwarcie umysłu na nowe wyzwania.
Zwiększenie kreatywności
Thoreau, Nietzche i wiele innych światłych umysłów tego świata twierdziło i dalej twierdzi, że aktywność znacznie zwiększa ich wyobraźnię. Tą tezę potwierdziły badania na Uniwersytecie Stanforda. Jednak ja przytoczę swój przykład. Większość pomysłów na teksty na bloga przychodzi mi do głowy, podczas zwykłych rozbiegań. Kiedy nie trenuję, zwyczajnie nie wiem o czym pisać, nic nie przychodzi mi do głowy. Tutaj ponownie muszę dodać, że podczas bardzo ciężkich biegów do głowy nic mi nie przychodzi. Wręcz przeciwnie. Tworzy się tam wielka, czarna, dziura ;) Biegają najsłynniejsi przywódcy jak np. prezydenci USA, czy np. były premier Donald Tusk czy były minister finansów, Grzegorz Kołodko. Prezesi największych firm codziennie rano potrafią zakładać rano adidasy i lecieć na kilka kilometrów, żeby przewietrzyć mózg i zacząć dzień pełen wyzwań, które ich czekają.
Spowolnienie starzenia się mózgu
Faktem jest, że osoby aktywne fizycznie, dłużej zachowują aktywność umysłową mózgu. Ich mózgi starzeją się wolniej, zachowują zdolności poznawcze. Naukowcy nie wiedzą do końca, co za tym stoi. Być może to dopływ świeżej krwi wraz z tlenem do struktur mózgu. Może aktywność pobudza zdolności poznawcze mózgu, wpływa na produkcję nowych neuronów? Na pewno znaczenie ma fakt, że aktywni jesteśmy od dawna, a nie dopiero od chwili, kiedy już jesteśmy staruszkami. Druga wspólna cecha, to wcale nie musi być duży wysiłek. Już jedna lekcja tańca w tygodniu znacznie zwiększała żywotność kory mózgowej u badanych osób.
Podsumowanie
Podsumowując, jeżeli jesteście aktywni fizycznie, można powiedzieć, że wygraliście los na loterii. Nie tylko Wasze ciało, ale również umysł niesamowicie na tym zyskają. Jeżeli jeszcze się wahacie, czy warto przynajmniej raz na jakiś czas, przez kilkanaście, kilkadziesiąt minut podjąć jakąś aktywność fizyczną, to mam nadzieję, że Was przekonałem. Sam śmiało mogę Wam powiedzieć, nic tak nie poprawie mojego samopoczucie, w żadnym innym wypadku tyle pomysłów nie wpada mi do głowy, jak podczas sesji treningowych.
Źródło: The Guardian