„Wyloguj swój mózg” – powinieneś to przeczytać!

Wyloguj swój mózg

Dawno nie recenzowałem książki. A mimo wszystko tym razem opisuję książkę nie do końca związaną z bieganiem. Jednak dobrze wiem, że moi czytelnicy lubię korzystać z nowych technologii, urządzeń i sieci społecznościowych. Anders Hansen w książce „Wyloguj swój mózg” nie tyle rozprawia się z tymi tematami, co w sposób bardzo przekonujący i zrozumiały przedstawia zagrożenia płynące ze świata nowych technologii i social media.

To już druga książka tego autora, która trafiła na ten blog. Poprzednia „W zdrowym ciele zdrowy mózg” okazała się w Polsce olbrzymim sukcesem. W najnowszej autor również pokazuje na podstawie ostatnich badań, jak dobrze na nasz mózg wpływa wysiłek fizyczny. Zarówno na dzieci jak i osoby dorosłe. Ale książka poświęcona jest głównie zagrożeniom. Dowiadujemy się jaki wpływ na nasz mózg mają telefony komórkowe, sieci społecznościowe i wszelki urządzenia ekranowe.

Nie będę Wam teraz tego wymieniał, nie będę Was straszył. Zresztą pewnie większość z Was zdaje sobie sprawę, że wszystko to zdrowe nie jest. Jednak Hansen nie tyle stara się przekazać, że coś jest złe. Umówmy się, większość z nas nie jest w stanie zrezygnować z nowych technologii. Jednak warto korzystać z niej świadomie.

„Wyloguj swój mózg” zaczyna się od wytłumaczenia działania naszego mózgu. Jego pierwotnych zachowań, które nie nadążają ze zmianami zachodzącymi obecnie w ekspresowym tempie. Przejadanie się, stres czy lęk pierwotnie zapewniały nam przetrwanie. Obecnie prowadzą nas w zupełnie odwrotnym kierunku.

Następnie możemy przeczytać jak sieci społecznościowe, telefony i inne nowe technologie wpływają na nasz mózg. Jak nim sterują, zmieniają nasz nastrój, uzależniają, powodują, że rozrywka w konsekwencji prowadzi do dużych problemów na tle psychologicznym. Naprawdę po zapoznaniu się z kilkoma badaniami przytoczonymi w tej książce, przeczytaniu kilku faktów sam do siebie mówiłem „kurde, faktycznie tak jest”.

Z największym niepokojem jednak czytałem rozdziały poświęcone dzieciom. Uważam, że każdy sam odpowiada za wychowanie własnego dziecka, więc absolutnie nie zamierzam mówić nikomu co ma robić. Ale uwierzcie mi, warto przeczytać te kilkadziesiąt stron. Co prawda Kasia już wcześniej wysłała mi kilka naukowych artykułów, które mocno przemawiają do wyobraźni. Hansen to tylko potwierdza, a przytoczone dane i statystki są niekiedy przerażające.

Czy jest to książka idealna? Śmieją się zawsze, że idealny to jest tylko „Władca Pierścieni” :D Czasem moim zdaniem trochę za dużo jednak tych odniesień do człowieka pierwotnego, dla mnie bywa, że trochę na siłę. Mam też wątpliwości co do niektórych badań naukowych. Zresztą zawsze mam do nich dużo pytań. Ale to wcale nie umniejsza przekazu książki i wiedzy z niej płynącej.

Książka nie moralizuje naszego zachowania, ale po przeczytaniu skłania do zadania sobie pytania, co warto zmienić? Co poprawić, żeby żyło się nam lepiej. Naszym dzieciom. Jakie nawyki zmienić? Uwierzcie mi, już małe zmiany potrafią zrobić olbrzymią różnicę. Dla mnie lektura obowiązkowa dla wszystkich uzależnionych od nowych technologii. Nie oszukujmy się, niemal dla każdego z nas.

Dlaczego bieganie jest lepsze niż facebook? Wygrani:

I nagroda specjalna :D

More from Bartosz Olszewski

Nadchodzi Nike Zoom Streak 5!

Przeprasam was, że ostatnio ciągle piszę o butach. Ale dzieje się tak...
Read More