Gdzie warto się sprawdzić przed jesiennym maratonem?

Przygotowania do jesiennego maratonu powoli wkraczają w decydującą fazę. Powoli czas zastanowić się, na jaki czas nas stać. Pora też na tzw. Tune Up Race, czyli zawody biegane z treningu, sprawdzające naszą aktualną predyspozycję i podkręcającą naszą formę przed decydującym startem.

Im bliżej startu tym dystans tych biegów powinien być krótszy, żeby był czas na regenerację. 4 – 5 tygodni do startu to idealny moment na półmaraton i właśnie mam dla Was kilka propozycji. A dlaczego warto pobiec półmaraton? Po pierwsze to znakomity trening, trudno o lepszy. 21 km w bardzo dużym tempie, jednak dalej jest to dystans po którym w miarę szybko się zregenerujemy. Po drugie na podstawie wyniku w półmaratonie najlepiej możemy prognozować na co nas stać w maratonie. A każdy kto biegał ten dystans, wie, że lepiej nie przedobrzyć na początku.

1) 4. Półmaraton Powiatu Warszawskiego Zachodniego im. Janusza Kusocińskiego

Bardzo szybki bieg. Płaska trasa, bez zakrętów. Zaczynamy w podwarszawskich Błoniach a kończymy w Borzęcinie Dużym. Ten bieg darzę sporym sentymentem. To był mój pierwszy wygrany półmaraton. I biorąc pod uwagę, że w tym roku trasa uległa małej zmianie, to pozostałem rekordzistą starej trasy :) Bardzo fajna atmosfera, porządna organizacja. Nie ma się do czego przyczepić. Całą trasa oczywiście po asfaltowych drogach. I oczywiście z atestem.

polmaraton_pwz_logo

Więc jak ktoś szuka startu 24 sierpnia 2014 to osobiście polecam te zawody! Ja w tym roku znowu odwiedzam Błonie i mam zamiar bardzo szybko zjawić się w Borzęcinie.

2) BMW Półmaraton Praski

Tutaj mamy do czynienia z naprawdę dużą imprezą biegową. Wydaje mi się, że będzie to naprawdę znakomita impreza i mam nadzieję, że z roku na rok będzie to czołowy półmaraton w Polsce. A kto wie, może kiedyś i w Europie. Biegniemy w Warszawie po praskiej stronie Wisły. Trasa jest potwornie szybka i idealnie nadaje się do bicia życiówek. Praktycznie brak zakrętów. Zero podbiegów. Przeszkodą może być tylko pogoda.

polmaraton_bmw_logo

W dodatku prowadzę treningi przygotowawcze do tego startu. Będę zającem na 1:25 i zapraszam do swojej grupy. Postaram się pilnować równego tempa :) Zapraszam do wspólnego biegu

3) 4. Tarczyn Półmaraton

Startujemy z Tarczyna i biegniemy asfaltowymi drogami przecinającymi okoliczne sady jabłkowe. Bieg jest bardzo dobrze zorganizowany. Towarzyszy mu impreza na rynku głównym w Tarczynie. Kiedy tam startowałem było to święto jabłka :) Trasa jest szybka z jednym dość małym podbiegiem na końcu. O tym, że można tam szybko pobiec świadczy to, że do dziś moja życiówka w półmaratonie jest właśnie z tego biegu.

polmaraton_tarczyn_logo

Start idealny, jak ktoś biegnie np. maraton w Poznaniu, ponieważ odbywa się 14.09.2014 i osobiście uważam, że przed Maratonem Warszawskim to już spore ryzyko.

4) 24. Półmaraton Philipsa – Piła

To już legenda polskiego półmaratonu. Bieg odbywa się 7.09.2014 i jest jednocześnie Mistrzostwami Polski na tym dystansie. Na starcie można spotkać polską elitę biegową i wiele znakomitych biegaczy zza granicy. Poza tym bieg cechuje znakomita organizacja i pełen profesjonalizm. Start wypada 07.09.2014 więc idealnie nadaje się zarówno jako start kontrolny przed Warszawą jak i Poznaniem.

polmaraton_pila_logo

Inne starty

Powyższe biegi znam, albo z czystym sumieniem mogę polecie, ponieważ znam organizatorów i wiem, że to profesjonaliści. Poza tym są to szybkie biegi i idealnie nadają się do „przetestowania nogi”. Jednak w najbliższym okresie mamy o wiele więcej półmaratonów, szczególny ich urodzaj jest w pierwszy weekend września. Do sprawdzenia pasujących wam zawodów polecam kalendarze biegowe, np:

bieganie.pl

maratonypolskie.pl

 

More from Bartosz Olszewski

Buty do biegania – zapowiedzi na 2014 rok

Ostatnio trochę przeglądałem rynek butów biegowych i zainteresowały mnie zbliżające się premiery....
Read More