Startówki same nie biegają!

startówki

Oglądając amerykańskie eliminacje olimpijskie w maratonie można było zauważyć różnorodność obuwia, w jakim biegną czołowi zawodnicy. Jak się okazało na mecie, żaden statystyk nie znalazłby zależności między marką obuwia a wynikiem na mecie. Zwyczajnie, liczy się to co w nogach a nie na nogach.

Oglądając komercyjne maratony przeważnie widzimy z przodu całą grupę biegaczy biegnących w jednej marce obuwia. W Europie króluje adidas i praktycznie wszyscy zawodnicy z Afryki potrafią startować w dużych komercyjnych maratonach w ich obuwiu. Z drugiej strony mamy Nike, które zdecydowanie częściej pojawiają się na nogach damskiej elity biegu. No i w krajach azjatyckich królują takie marki jak Asics czy Mizuno.

Jednak zobaczcie co się dzieje, jak nie zapraszamy na bieg grupy biegaczy sponsorowanych przez jednego producenta. Aż nie mogłem uwierzyć jak zobaczyłem w czym biegła pierwsza dziesiątka biegu mężczyzn. 7 marek obuwia, każdy z 10 modeli jest inny! W zestawieniu takie buty jak Hoka, Reebok, Under Urmor. Tutaj każdy należy do innej grupy treningowej, mają innych sponsorów, biegają w innym obuwiu. Czy przeszkadza im to w uzyskiwaniu znakomitych rezultatów podczas maratonu? Wątpię.

Powiązany artykuł: Czy startówki mi pomogą?

Pamiętajcie, że but startowy ma z założenia nie przeszkadzać. Z doświadczenia wiem, że są na rynku mniej i bardziej wygodne. Mniej i bardziej trwałe. Jedne są bardziej elastyczne a drugie dość sztywne. Jedna mają mały drop a inne dość duży. Jednak uważam, że biegnąć w grupie zawodników niemal w każdym bucie startowym uzyskałbym podobny czas. Dlatego jak już wybieracie startówki to zwróćcie uwagę na to, żeby Wam pasowały, żeby były wygodne. Możecie poczytać też trochę o ich trwałości, bo z tym różnie bywa wśród butów startowych. I na koniec zapamiętajcie, but startowy ma przede wszystkim nie przeszkadzać w biegu. Najlepiej jak go w ogóle nie czuć.

Tak przedstawiała się pierwsza 10 w biegu mężczyzn:

1. Galen Rupp – Nike prototype racing flat
2. Meb Keflezighi – Skechers GoMeb Speed 3 – 2016
3. Jared Ward – Saucony Type A6
4. Luke Puskedra – Nike Zoom Streak LT 2
5. Tyler Pennel – Reebok One Racer
6. Matt Llano – Hoka One One Tracer
7. Shadrack Biwott – ASICS GEL-Hyper Speed 7
8. Patrick Smyth – Nike Zoom Streak 6
9. Sean Quigley – Saucony Fastwitch 7
10. Nick Arciniaga – Under Armour SpeedForm Slingshot

Zestawienie butów pierwszych 75 biegaczy wśród mężczyzn: 

1. Brooks – 15
2. Nike – 12
3. Adidas 11
4. ASICS – 11
5. Skechers – 7
6. Saucony – 7
7. New Balance – 4
8. Hoka One One – 2
9. Reebok – 2
10. Mizuno – 1
11. Under Armour – 1
12. Salomon – 1
13. Newton – 1

Zestawienie butów pierwszych 75 biegaczy wśród kobiet: 

1. Nike – 14
2. Brooks – 12
3. Adidas – 12
4. New Balance – 10
5. Skechers – 8
6. Saucony – 6
7. ASICS – 5
8. Mizuno – 5
9. Hoka One One – 2
10. Newton – 1

Ja powoli przesiadam się z adidas Adios 2 na Adios 3. Zrobię w nich trochę jakościowych treningów i możecie spodziewać się recenzji na blogu. Wyglądają obiecująco. A do Was pytanie, biegał ktoś w takich startówkach jak Hoka, Newton, Under Urmor, Salomon? Napiszcie coś o nich, bo dla mnie to kompletna egzotyka :)

Zródło: competitor.com

More from Bartosz Olszewski

Obciążenia dokładaj stopniowo – rozwój biegacza na przestrzeni sezonów

Im więcej obracam się w środowisku amatorskich biegaczy, tym bardziej uważam, że...
Read More