Pytanie od raqu989 – okno węglowodanowe

Chodzi mi o wybór suplementu po treningu w tym tzw. ,,okienku węglowodanowym” ile tego brać? Po treningu czy też przed? Proporcje 80% węglowodanów i 20% białka? I ile tego trzeba brać? Czy rodzaj treningu wpływa ilość tego suplementu? Poleciłbyś jakiś tani produkt? Co Ty stosujesz?

Bardzo dobre i ciekawe pytanie. Odpowiem Ci teraz w skrócie, ponieważ przygotowuję cały artykuł na ten temat. Jest on na tyle rozległy, że zajmie mi to jeszcze trochę czasu. Ale po kolei, żebyś byś ogólny pogląd i podstawową wiedzę na ten temat:

1) Okno węglowodanowe to piękna i chwytna nazwa, ale prawdę Ci powiem, że moim zdaniem zdecydowanie przeceniamy ten czas, myśląc, że zjedzenie posiłku w te 2o minut dokona cudu. Nie dokona. Więc po pierwsze zapomnij o magicznych czasach, one się tak bardzo nie liczą. Osobiście najlepiej i najszybciej się regeneruję, jak zjem porządny i zdrowy posiłek wieczorem (chyba wbrew ciągle powielanemu przekonaniu, że na noc się nie je).

2) Co do proporcji to takie jak podałeś są ok. Ja się tym aż tak nie przejmuję. Jak jem coś od razu po to są to przeważnie banany. Czasem wypiję jakieś białko, zjem serek wiejski. Natomiast większy posiłek jem ok 60 – 90 minut po bieganiu. I jest to paczka ryżu, dużo warzyw i 100 – 120 gram chudego mięsa. Ot cała tajemnica :)

3) Ile trzeba brać? Chyba odpowiedziałem powyżej. Ogólnie zasada jest taka, że nie wiem jak byś ciężki trening zrobił raczej na raz nie ma sensu zjadanie więcej niż 700 kcal. Lepiej to rozłożyć i zjeść coś po następnych dwóch godzinach niż na raz się zapchać.

4) Co do suplementów to czasem piję serwatkę białka jak nie mam mięsa albo nie chce mi się go robić. Kiedyś brałem odżywki węglowodanowo-białkowe ale dla mnie to nie miało sensu. Zwyczajnie wolę normalne jedzenie, np. serek wiejski z płatkami. Można to zabrać wszędzie.

5) Nie ma tanich, dobrych suplementów. Te dobre kosztują więcej. Osobiście stosuję czasem BCAA i serwatkę białka. Ale naprawdę jeżeli nie biegasz więcej niż 100 km to raczej nie ma to sensu. Wyrzucisz kasę w błoto.

6) Rodzaj treningu wpływa na ilość. Po bardzo długim biegu jesteś zupełnie wypłukany z węgli, więc pewnie będziesz bardziej głodny. Lepiej wtedy zaplanować posiłki w odstępach czasu co 2, 3 godziny zawierające sporo węglowodanów złożonych. Po lekkim treningu ma to dużo mniejsze znaczenie.

Jak już pisałem wkrótce pojawi się obszerny tekst na temat „okienka węglowodanowego” więc zaglądaj na bloga a na pewno znajdziesz odpowiedź na więcej pytań.

More from Bartosz Olszewski

Wkładki do butów Currex Sole RunPRO

Pisałem już kilka razy o tym, że od dłuższego czasu meczę się...
Read More