Polar M400 – recenzja

Polar M400

Piszę tą recenzję, bo zamęczycie mnie pytaniami, kiedy będzie :) Raz, że jednak zanim coś opiszę, wolę to dokładnie sprawdzić. Dwa, napisanie takiej recenzji, wbrew pozorom, zabiera trochę czasu. No i po trzecie naprawdę wolę się trochę przyłożyć, niż po jednym biegu napisać jakieś pierdoły. Ale jest. Test zegarka Polar M400. Nowej zabawki treningowej od fińskiego producenta. I na wstępie powiem. Jak dla mnie, w tej chwili, Polar M400 to bezwzględny lider w tym przedziale cenowym jeżeli chodzi o połączenie GPS i pulsometru.

Wygląd

Jak zwykle zaczynam od najmniej istotnej rzeczy. Ale czy tak do końca? Jak płacę za coś prawie tysiąc złotych, a czasem nawet dwa tysiące, to chcę, żeby to ładnie wyglądało. Jak kupujecie dobry samochód to też patrzycie na to jak wygląda. Więc duży plus dla Polara za to, że ich zegarki są ładne, przynajmniej moim zdaniem. No i miałem biały, dla mnie super. Już mi się znudziły czarne i szare kolory. Chodziłem w nim na co dzień. Bardzo wygodny. Pasek zrobiony jest z miękkiej, lekko rozciągliwej gumy. Zapięcie świetnie się trzyma. Może nie są to materiały najwyżej klasy jak w V800, ale to zegarek o ponad połowę tańszy, a i tak zrobiony z dbałością o wszystkie szczegóły.

polar_m400_9

Przyciski mamy po bokach, praktycznie ich nie widać. Jednak bardzo łatwo się je obsługuje. Z tyłu mamy otwór do ładowania, który jest zamykany gumową zatyczką. Ale tutaj na samym początku muszę wymienić jedną z nielicznych wad tego zegarka. Przyciski fajnie wyglądają, ale ciężko je wciskać podczas biegu. Szczególnie jak zegarek jest założony np. na jakąś bluzę lub kurtkę, a wy łapiecie międzyczasy. Wtedy aż prosi się o przycisk na górnym panelu, albo o funkcję łapiącą międzyczas po uderzeniu w wyświetlacz. Niestety tego nie mamy.

Pulsometr

Tutaj to w ogóle nie ma nad czym się rozwodzić. Polar zawsze był i jest liderem w tym segmencie. Działa idealnie. Czy jeszcze coś dodawać? Nie. Najnormalniej w świecie działa idealnie :)

polar_m400_1

Jeszcze pasek. Bardzo wygodny z wpinanym czujnikiem. Jedyna uwaga, że ten czujnik jest dość spory. Może uda się go kiedyś trochę spłaszczyć. Ale to tylko czepianie się, wszyscy takie mają. Jedyna ich wada jest taka, że biegając w obcisłej koszulce, wyglądamy jakby jakiś Alien wychodził nam z klatki piersiowej. No przynajmniej panom ;)

polar_m400_2

GPS

Teraz część z Was może pomyśleć, że to tekst sponsorowany :) Nie, tak nie jest. Nawet sam zegarek pożyczyłem i już dawno musiałem oddać. Ale GPS jest znakomity! Działa niesamowicie dokładnie jak na GPS w zegarku biegowym. W lesie, przy złej pogodzie. Co więcej, biegałem 20 kółek na bieżni tartanowej. Każde, dosłownie każde, zmierzył dokładnie.

polar_m400_3
Przesuwając suwaki ograniczamy mapę do fragmentu biegu, który wybraliśmy

Nie mówię, że nie zobaczycie na mapie odchyleń o 1, 2 czy czasem więcej metrów. Takie będą. Wynika to z technologii samego GPS, który nie lokalizuje nas co do centymetra. Ale wszystko jest tak wyliczane, że w efekcie zegarek myli się minimalnie i z lepszym GPS do te pory nie biegałem.

Satelity łapie dość szybko. Czasem zdarzały mu się jakieś dłuższe poszukiwania. Raz zgubił sygnał po kilku metrach biegu. Ale były to pojedyncze incydenty. Sygnał zgubił raz na cały test. I było to kilka metrów po starcie.

polar_m400_5
PERFEKCJA!!!

Wyświetlacz

Dość duży, czytelny. Podzielony jest na 4 linie. W każdej możemy sobie zaprogramować dowolnie wyświetlane parametry biegu. Dobrze podświetlany, nigdy nie miałem problemów z przeczytaniem tego, co prezentuje. Co ciekawe, w zegarku możemy programować oddzielne ekrany dla różnych aktywności. Aktywności mamy kilkanaście, dla każdej kilka ekranów. Możliwości nieograniczone. A funkcja fajna. Bo przecież jak się rozciągamy czy robimy przysiady, to raczej nie interesuje nas czas ostatniego okrążenia, ale już puls i czas treningu może nas obchodzić. (No dobra, akurat czas odcinka też może nas interesować, bo mierzymy długość przerwy, ale wiecie o co chodzi :) ).

polar_m400_4

Funkcje

Ja tutaj zawsze jestem kiepskim testerem, bo mi rzadko kiedy potrzebne są jakieś zaawansowane funkcje. To może czego mi brakowało. Na pewno ustawiania ekranów i treningów z pozycji zegarka. Niestety wszystkie te ustawienie robimy na komputerze i synchronizujemy zegarek. Synchronizacja jest bardzo prosta. Ale sam pamiętam sytuacje, kiedy nawet w trakcie biegu potrzebowałem coś zmienić. Już nie mówiąc o jakiś wyjazdach gdzie nie mamy za bardzo możliwości nic zmienić. Duży minus!

polar_m400_8

Brakowało mi trochę wibracji, albo głośniejszych dźwięków powiadomień. Zegarek wydaje z siebie jakieś piknięcie i praktycznie go nie słychać. Chętnie zobaczyłbym w nim z jaką biegnę kadencją. Niestety trzeba do tego kupić oddzielny sensor. Poza tym ma on wszystko co mniej i bardziej zaawansowanym biegaczom do szczęścia potrzeba.

Multimedia

Polar ma genialną aplikację mobilną PolarFlow o której już pisałem tutaj: PolarFlow. W dodatku mamy bardzo dobry dziennik treningowy. Nie jest on tak zaawansowany jak np. TrainingPeaks, ale naprawdę świetnie się sprawdza. Tym bardziej, że Polar od lat wykres pulsu traktuje jako coś więcej niż tylko rysunek i naprawdę da się z nich bardzo dużo wyczytać. W dodatku działa to szybko i sprawnie. Nic się nie zacina. Jest banalne w obsłudze. Czyli ma wszystko co przeciętnemu użytkownikowi potrzebne. Oczywiście treningi można eksportować. Może je później opisywać w aplikacji. Dzielić się swoimi dokonaniami ze światem itd.

PolarFlow

W aplikacji ustawimy sobie też dowolne treningi i zgramy je na zegarek. Można dowolnie ustawiać interwały, kombinować na wszelkie sposoby. Więc jak ktoś lubi, jak zegarek mówi mu, kiedy ma przyspieszyć, a kiedy zwolnić, to na pewno ustawi tutaj każdy trening jaki sobie wymyśli.

Monitoring aktywności

To pierwszy taki bajer, którym się tak zajarałem :) Polara możecie nosić cały czas ze sobą. Wtedy policzy Wam ile roków zrobiliście. Ile spaliliście kalorii. Powie dokładnie w której części dnia co robiliście a nawet jakim snem spaliście :) Ogólnie dostaniecie raport jak pod względem aktywności wyglądał Wasz dzień. Może to i głupie, ale sam się złapałem na tym, że mogąc podjechać przystanek autobusem, podchodziłem pieszo, żeby nabić trochę kroków i zrobić dzienną normę. To działa! :) Jak ktoś lubi takie zabawki to będzie bardzo zadowolony.

PolarFlow_iOS_1

Wady

Były już wszystkie zalety, teraz czas na wady tego zegarka. Takie też istnieją. O pierwszej i największej już mówiłem, to brak możliwości ustawiania treningów i wyświetlanych ekranów z pozycji zegarka! Dla mnie to wygląda jak celowe ograniczenie zegarka, bo to sprawa tylko i wyłącznie oprogramowania. Ale wtedy kto by się zastanawiał nad ponad tysiąc złotych droższym Polar V800? Podobnie ma się sprawa z ograniczeniem zegarka o funkcję podpowiadające, ile potrzebujemy regeneracji. Trochę to irytujące, bo stary dobry Garmin 305 miał banalny interfejs ustawiania treningów, który znakomicie się sprawdzał. A przecież ten zegarek to zupełnie inna epoka…

polar_m400_11

Druga wada, również już wymieniona, to brak możliwości łapania międzyczasów na panelu przednim. Przyciski z boku potrafią się schować i biegając z nim na bieżni miałem problem w łapaniu czasu okrążenia. Tym bardziej kiedy sapałem jak lokomotywa i ręce trzęsły mi się jakbym był porażony prądem :)

Niektórym może przeszkadzać czas pracy baterii. Jednak ja nie miałem z tym problemów. Podczas aktywności trzyma jakieś 8 godzin i mi to w 100% wystarczało. Ale jak ktoś startuje w w biegach trwających ponad ten czas, to może mieć problem.

W licznych recenzjach jako wadę wymienia się opóźnioną reakcję zegarka przy wskazaniu tempa chwilowego. No cóż, dla mnie to nie jest do końca wada. Może to nauczy biegaczy, żeby sami starali się kontrolować to tempo. Standardem jest, że ktoś zaczyna interwał i natychmiast patrzy na wyświetlacz, zwalnia, przyspiesza. 10 razy zmieni tempo zanim zacznie równo biec. Naprawdę ustawcie sobie np. autolap co 500 metrów i bazujcie na tym parametrze. Na pewno wyjdzie wam to na zdrowie, a dokładnie, pozwoli nauczyć się kontrolować tempo biegu. Ale fakt, tempo chwilowe działa bardzo dobrze, ale reaguje późno na zmiany.

polar_m400_6

Mega zaleta

To pierdoła, ale dla mnie to coś, o czym muszę napisać oddzielny akapit. Otóż Polar M400 ma możliwość łapania jednocześnie zarówno autolap jak i czas okrążenia, które sami wyklikamy. A dokładnie. Załóżmy, że np. biegamy sobie trening i chcemy znać nasze międzyczasy co kilometr. Ustawiamy autolap na 1km. Ale jest podbieg i chcemy zmierzyć ile czasu pod niego wbiegamy. Klikamy okrążenie, łapiemy międzyczas i mamy czas podbiegu. Ale w tle cały czas pracuje autolap i złapie nam on czas kilometra. Banalne, genialne, mi się na treningach przydaje setki razy. Później wszystko można sobie obejrzeć na komputerze. Zarówno czasy kilometrów jak i czasy odcinków które biegaliśmy, np. przebieżek. Co więcej po treningu możemy obejrzeć czasy co 0.5 km, 1 km, 2 km, 5 km. Proste, genialne, funkcjonalne :)

polar_m400_7

Podsumowanie

Będzie krótkie. Polar M400 to obecnie najlepszy zegarek z GPS i pulsometrem w tym przedziale cenowym. Znakomity GPS, znakomity pulsometr, świetne wykonanie, wygląd i funkcje. Do zegarka niemal idealnego brakuje jednak mozliwości konfiguracji treningów i ekranów z pozycji zegarka oraz dotykowego ekranu, który umożliwiałby łapanie międzyczasów. To mamy w Polar V800. Różnica ceny to 1000 zł. Czy warto? Każdy sam musi sobie odpowiedzieć na to pytanie. Jedno jest pewne, mają tysiaka na zegarek, ja bym zainwestował w to białe cudo ( bo biały jest ładniejszy! :) ). A mając dwa… Hmmm, nie mam dwóch :D

Na końcu chciałem podziękować sport-guru.pl za użyczenie zegarka do testów. A szczególnie Kasi Marczyńskiej, która chyba zauważyła świetliki w moich oczach na widok tego zegarka i zdjęła swój własny z nadgarstka, przekazując mi do testu :)

More from Bartosz Olszewski

Wings for Life World Run Niagara Falls 2016 – relacja część 3

W pierwszej części relacji dowiedzieliście się, co działo się przed biegiem. Następnie,...
Read More
 • amator

  Wszystko pięknie, ale nie „tysiaka” ;) Ten zegarek można kupić za mniej więcej połowę tego. No chyba że jest to najlepszy wybór w przedziale „do tysiaka”, to zwracam honor :)

  • WarszawskiBiegacz

   Kosztuje 800 zł z paskiem. No 799 :) To jest cena producenta i się jej trzymam. I tak, to najlepszy wybór do tysiaka. Według mnie do 999 zł nie ma nic lepszego :)

  • martifox

   w Ergo z rabatem nawet 750

  • hieronimza

   Czy oby napewno nie ma nic lepszego cenowo poniżej 999 zł ? A zachwalany Garmin 610 ?

  • WarszawskiBiegacz

   Dla mnie 610 nie kosztuje poniżej 1000 zł. Zgodzę się, pewnie gdzieś by się znalazło ale ja się ustosunkowuje do ceny producenta. Poza tym i tak wolę M400.

 • Mariusz

  Przeczytałem kiedyś, że pewne modele Polara miały automatyczne podświetlanie przy auto-lapie. Ten też to ma? Na bieganie po zmroku czyli jesień i zimę to by było fajne.

  • ma

  • WarszawskiBiegacz

   Pewnie ma, ale ja go już nie mam. Musisz sprawdzić w specyfikacji na stronie producenta.

 • ayufan

  Bartek a jak z synchronizacją z Endo. Ściąganie treningów i ich upload?

  • jest aplikacja na androida syncmy track która całkowicie rozwiązuje tem problem

  • ayufan

   Jak ona właściwie działa? Możesz wysłać link?

  • アーウィン神

   Napisz proszę czy już działa aplikacja pod android?

  • WarszawskiBiegacz

   Nie wiem, nie mam tego zegarka już, musiałem oddać. Ale naprawdę internet zna odpowiedź na to pytanie.

  • アーウィン神

   Po pierwsze, pytanie nie było do Ciebie, po drugie, pierwszą część Twojej odpowiedzi jestem w stanie zrozumieć a w drugiej to nie błysnąłeś inteligencją. Proszę pokaż mi gdzie to mogę znaleźć, bo jak jak na razie to wszyscy piszą że ma działać.

  • WarszawskiBiegacz

   Wiem, że możesz bez problemu zrzucać do TCX i jeszcze innym format był, taki GPS jakiś.

   Ja wrzucałem do SportTracks bez problemu. To standard więc z Endo też pewnie działa. Nie używam Endo to nie wiem.

 • malwiak

  Mam m400 i przy najprostszym treningu z auto lapem (ustawiam auto lapa co 1 km i ruszam) denerwuje mnie błędne wskazanie Tempa, Dystansu i Długości okrążenia. Przy włączonym auto lapie zegarek wyświetla w tych polach wartości mierzone od początku biegu a nie od każdego zaczętego odcinka. W starych garminach to działa jak z nut. A tutaj nie. Uważam, że to duża wada.
  Bartek, czy to Cię nie zdziwiło? Tak podstawowa funkcja, a jest zrąbana.
  Zastanawia mnie, co mi w trakcie treningu dają auto lap-y, kiedy nie mam na bieżąco obliczanego średniego tempa odcinków, nie wiem w jakim momencie okrążenia jestem.
  Dlaczego stary garmin 305 i cała masa innych pulsometrów ma taką funkcję, a ten nie. V 800 ma taki sam błąd. Czy dla Polara ta funkcja jest za trudna do implementacji?

  • WarszawskiBiegacz

   Nie mam już zegarka, to nie sprawdzę tego. Ale ja jestem przekonany, że jak miałem autolap to wskazywał mi informacje o bieżącym okrążeniu. Tylko sobie ustawiłem odpowiednie ekrany, czyli ekrany tempa, czasu danego okrążenia a nie biegu.

   Jeżeli tak jest jak mówisz to jest spora wada. Mogłem to przeoczyć, bo sam nie patrzę na autolap w czasie biegu, tylko patrzę jak mi kliknie w ile zrobiłem kilometr.

  • malwiak

   To jest potwierdzone w Sport Konsulting i w bezpośrednio w Polarze. Polar przyznał, że niestety przy Auto Lap-ie nie działa tempo, dystans i czas okrążenia. Więcej, nie tylko to nie działa, ale m400 podaje błędne wartości w tych polach, bo liczy je dla całego dystansu. Tempo, dystans i czas odcinka nie działa także przy treningach definiowanych w Polar Flow. Jeśli tam ustawisz interwały podczas treningu nie będzie widać na bieżąco tempa, czasu i dystansu odcinków, a po zgraniu treningu nie ma żadnych faz w historii.

  • WarszawskiBiegacz

   To rzeczywiście spory błąd, ciekawe kiedy puszczą uaktualnienie. Jaw nim biegałem tylko 400 setki gdzie patrzyłem na czasy odcinka. I kilometrówki, gdzie również patrzyłem, jaki czas mi pokaże kilometra.

  • Pablo Marinero

   Dzięki kolego…. za fajną wskazówkę. Dla mnie to też spory minus

  • bryla33

   @malwiak wiesz może czy opisywana przez Ciebie usterka została naprawiona? Zastanawiam się nad zakupem tego zegarka, a nigdzie nie mogę znaleźć na ten temat informacji.

 • malwiak

  I jeszcze jedno. Treningi w Polar Flow można definiować dowolnie, ustawiać różne fazy, ale po wykonaniu treningu i zgraniu go w dzienniczku nie ma żadnej z nich. W Polar Flow jest z takiego zaawansowanego treningu jeden bieg, jedna długość i jedno średnie tempo. Z treningu podzielonego na rozgrzewkę, kilka interwałów i schłodzenie w dzienniczku do ‚analizy’ pozostaje jeden długi kawałek biegu z jednym średnim tempem. Zgrywanie takich ‚skomplikowanych’ treningów obsługuje Garmin Connect, obsługiwał ProTrainer i pewnie masa innych softów. A w przypadku m400 możesz sobie zdefiniować co chcesz, ale zapis z tego jest tak uproszczony, że aż dziw, że nikt tego jeszcze nie zauważył. Duże rozczarowanie. Na pocieszenie m400 przyznaje nam kilka durnych pucharków co jakiś czas.

 • Dzięki za recenzję, chyba nabędę taki egzemplarz. Czytałem, że minusem jest też to, że na razie nie ma apki PolarFlow na androida. Niemniej jednak ma być. Pozdrowienia i trzymam kciuki.

  P.S. Dobra robota z tym blogiem.

  • WarszawskiBiegacz

   A chyba już jest. To miała być kwestia dni z tego co wiem.

  • PiTi

   Apka juz jest.

 • Marek

  Bartek,
  jak poruszamy się w okolicach 800 pln (za komplet z paskiem) uważasz, że ten Polar lepszy niż stary poczciwy Garmin 310xt (jeszcze można nówki kupić w okolicach 750)? Jakie jest Twoje zdanie?

  • WarszawskiBiegacz

   Wiesz, nie mam nic do 310, to znakomity zegarek. Ale sorry, wygląda jak komputer a M400 jak zegarek. Wolę M400.

 • Ijon

  Bartek, nie napisałeś o największej wadzie nowych Polarów, a mianowicie o Interwałach. W tym, jak i w v800 nie da się ustawić treningu interwałowego w oparciu o tempo. Możesz tylko biegać w oparciu o czas odcinka, dystans lub strefę tętna. Co więcej, nie da się po treningu zobaczyć w flow wyników poszczególnych odcinków (nawet tych ustawionych np. o dystans). Ja muszę obchodzić ten problem robiąc ręczny lap chwilę po lapie automatycznym (ustawionym wcześniej w flow). To jest mega frustrujące i Polar wciąż nie potrafi wgrać odpowiedniej poprawki, choć obiecał to zrobić jeszcze w październiku. A mówimy tu o flagowym modelu v800 i elementarnej funkcjonalności dla biegacza.
  Druga sprawa to błąd w logice urządzenia, kiedy zegarek podaje stan regeneracji. Otóż po treningu możemy mieć duży stan zmęczenia wg zegarka, ale kiedy zrobimy test ortostatyczny i wynik wyjdzie powyżej średniej długookresowej (i wyżej niż w teście poprzedzającym trening), to zmęczenie dalej będzie takie samo (choć wg Polara t. ortostatyczny pokazywać ma obiektywnie stan naszego organizmu). Czyli oprogramowanie w ogóle nie bierze pod uwagę testu ortostatycznego do ogólnego stanu naszej kondycji.
  Co do GPS, jakości i urody, to pełna zgoda. Ale już barometr niemal za każdym razem wskazuje różnice w spadku i wznoszeniu terenu, choć bieg kończę w miejscu startu, a wracam niemal tą samą trasą. Niby nic, ale zwiększenie spadku terenu zaniża wynik w Running Index (a to akurat moim zdaniem najfajniejszy wskaźnik jaki wymyślił Polar). W drugą strone też to działa, bo trening gdzie więcej biegniemy pod górę, niż w dół zawyży wskaźnik Running Index.

  • WarszawskiBiegacz

   Dzięki za uwagi. Tak jak już pisałem, testowałem go tydzień na własnych treningach. No i interwały miałem tylko na bieżni w postaci 400 metrowych odcinków, gdzie łapałem czas ręcznie. Więc dobrze, że o tym piszesz.

  • Malwiak

   Teoretycznie ostatni (z 30.12) update softu do v800 i m400 miał dawać możliwość ustawienia stref tempa. Niestety Polar po raz kolejny opublikował totalny badziew. Po wpisaniu jednego z limitów tempa Flow wywala bład w okienku innego limitu i własnych stref tempa nie da się zdefiniować. Poza tym ustawili minimalną różnice między strefami na 2 min./km. Na mój post na fejsie Polar odpisał: „sorry, pracujemy nad poprawką”. Mają do naprawienia masę istniejących błędów i systematycznie dodają nowe. Może to i ładny zegarek (m400), ale ma tak wiele podstawowych braków, że moim zdaniem nadaje się do kubła, a nie do trenowania czegokolwiek za wyjątkiem cierpliwości.

  • przychlast

   Hej, chcę kupić taki zegarek, zastanawiam się, jak obecnie stoi sprawa z softem. Poprawili?

  • WarszawskiBiegacz

   Prawdę mówiąc nie wiem, w tej chwili biegam z 620.

 • ka

  A ja zapytam jak najlepiej w polarze ustawić strefy tętna. Mam hr max 196, próg LA mam około 166. Jak więc najlepiej byłoby ustawić strefy w m400?

  • WarszawskiBiegacz

   Ile szkół treningowych, tyle teorii. Ja staram się nie patrzeć konkretnie na strefy. Patrzę wlaśnie na LA jak biegam tempo. Jak rozbieganie to biorę pod uwagą odczucie zmęczenia. Jak interwał to albo czas albo odczucie zmęczenia.

 • Dorkus

  Ja dostałem z forpro pod choinkę i pierwszy test jak najbardziej udany.

  • WarszawskiBiegacz

   Mam nadzieję, ze następne też :)

 • lewy

  Witam mam problem bo mam ten model i po 2h przy właczonym gpsie, podświtleniu , przy pracy paska zegarek jest rozładowany. Czym to może być spowodowane? Jest to spory problem jak na zegarek za taką cenę.

  • WarszawskiBiegacz

   Według mnie to już jest jakaś usterka i należy oddać to na gwarancję.

 • rafał

  Witam. Interesuje mnie rzeczywista wodoszczelność tego pulsometru, jak się sprawuje w wodzie. Chodzi mi o to, czy nic mu nie grozi np. przy godzinnym pływaniu, czy raczej unikać zanurzania go tak długo w basenowej, bądź jeziorowej wodzie.

  • WarszawskiBiegacz

   Szczerze to nie wiem i raczej nie przeprowadzę takiego testu :) Ale może ktoś ze sportconsulting.pl udzieli odpowiedzi na to pytanie.

  • rangerek

   Wg FB Polara i recenzje DC Rainmakera można pływać :) mimo klasy 30M

 • Asia

  Nadajnik na klatkę piersiową Polar H7- czy bez niego można się obyć? Zegarek będzie liczył mi ile spaliłam kalorii i pokazywał tętno?

  • WarszawskiBiegacz

   Nie no, musi być nadajnik, żeby mierzyć tętno. Bez tego moim zdaniem nie ma sensu się w to bawić. Polar ma znakomite pulsometry i warto w nie zainwestować. To jak kupno mercedesa bez kilmatyzacji :)

 • J.J

  bryla33 Nie zmieniło się. Przy auto lap średnie są dla całego biegu. Przy ręcznym łapaniu okrążeń dla danego odcinka. Nie uważam tego za wadę. Można w momencie złapania auto kliknąć raz w przycisk i już mamy aktualne dane

  • bryla33

   Dziękuję za odpowiedź :) Wydaje mi się, że nie po to funkcja ma w nazwie „Auto” żeby trzeba było ręcznie naciskać.

   Jeszcze raz dziękuję :)

  • WarszawskiBiegacz

   BEz dwóch zdań powinni sobie szybciej z tym poradzić, to tylko kwestia oprogramowania…

 • Mariolka

  Wiesz może czy ten zegarek działa tylko z nadajnikiem tym nowym, czy ze starymi paskami z wcześniejszych modeli też będzie działał i mierzył tętno??

 • Mariox19

  Cześć, mam pytanie czy jak testowałeś polar m400 biegając po Warszawie, to czy przy wysokiej zabudowie miałeś znaczne błędy gps (wyrzucenia na drugą stronę ulicy itd.). Wiem, że każdy odbiornik GPS może wariować w takiej przestrzeni ale bez przesady ;)

  • WarszawskiBiegacz

   Miałem z nim problemy jak było sporo ostrych zakrętów. Przy zabudowanie raczej ok.

  • Mariox19

   Może jakiś wadliwy trafiłem :( bo dziś osiągnął granicę swoich błędów …

  • WarszawskiBiegacz

   Masz gwarancję, ja bym chyba oddał, możliwe, że coś jest nie tak z GPS.

  • Mariox19

   Miesiąć używam, więc gwarancja jak najbardziej jest. Tak zrobię, troche poczekam na to co zrobią w serwisie. W najgorszym wypadku napiszą, że wg nich gps jest sprawny:) Dzięki!

 • Broda

  Dzisiaj przyszedł. Czarny, używany. Jednak jest problem, bo nie synchronizuje się z polar synch, komputer go nie widzi. Ktoś wie jak i co, bo pomoc na stronie polara nie działa.

  • WarszawskiBiegacz

   Ja mogę poradzić, żeby napisać do http://www.sportkonsulting.pl/pl/

   Oni powinni wiedzieć.

  • użytkownik m400

   to niestety się zdarza, ja odsyłałem swój zegarek 4 razy z tego właśnie powodu. Obecnie od dwóch tygodni jest wszystko O.K. ale myślę, że to tylko kwestia czasu niestety …

  • Edy.t.a

   Rzeczywiscie na niektórych kompach polar sie nie synchronizuje.
   Mam wrazenie, ze to kwestia wejścia usb (i jego zasilania?).
   Czasem pomaga zmiana wejścia, a jak nie – synchronizacja na innym sprzecie.

 • gabberek k

  Witam,
  zastanawiam się właśnie nad zakupem nowego pulsometru,
  w starym polarze FT60 właśnie wysiadły mi przyciski , w M400 również obawiam się o te schowane przyciski czy nie będą zawodzić po jakimś czasie…
  teraz chcę coś koniecznie z dobrym GPS i wygodnymi przyciskami,
  jest taki model Polar RC3 GPS – miałeś może okazję używać lub znasz kogoś kto testował ?
  wydaje się wyraźniejszy( większy wyświetlacz) i wygodniejsze chyba przyciski, jednak to już chyba starszy model gdyż nie ma go nawet na stronie Polara..jedynie alledrogo,..

  czy w tym przedziale cenowym (do 1000zł) polecasz brać tylko i wyłącznie M400? czy może jeszcze rozważyć coś innego.. ?

  dziękuję !
  pozdrawiam
  Krystian

  • WarszawskiBiegacz

   Do 1000 zł ja bym raczej stawiał na M400. Ewentualnie Garmin 310, ale to już trochę duży zegarek i nie kazdemu może pasować.

  • gabberek k

   super, dziękuję za opinię! :)

  • Roni

   A czemu nie Garmin 220?

  • WarszawskiBiegacz

   Jeżeli mieści się w tysiaku to może 220. Ale słuchajcie, wszyscy mnie pytają o buty i zegarki. Ja tak naprawdę biegał w 3 parach butów i w jednym zegarku. Zarówno 310 i 220 nigdy na ręku nie imałem. Więc pewnie kupiłby osobiście to co już sprawdziłem, czyli M400.

  • Monika Kaczanowska

   Biegałam z Garminem 310 i jest jak cegła na nadgarstku.

 • herman68

  Odradzam zakup produktu Polar M400! Używałem go miesiąc I w tym czasie zawiódł mnie on dwa razy. Za pierwszym razem okazało się, że po zgraniu wyników treningu zniknął profil „bieganie”. Pojawił się on ponownie samoistnie, po zsynchronizowaniu, kiedy wgrałem wynik biegu zapisany na profilu „inna aktywność zewnętrzna”. Za drugim razem po kolejnym zsynchronizowaniu na ekranie pojawił się napis, ze coś poszło nie tak i żebym wcisnął przycisk OK. Niestety ani ten przycisk, ani żaden inny przycisk nie działały. Urządzenia nie dało się uruchomić. Oddałem go do serwisu i nie zwrócono mi go w obiecanym terminie. Dodam, że mojemu koledze, który też około 1 m-ca temu kupił Polar M400 zablokował się on dziś w identyczny sposób. 800 zł za sprzęt, który po miesiącu zawodzi?

 • Ola

  Witam. Mam M400 od jakiś dwóch tygodni i byłam bardzo zadowolona, ponieważ biegając po mieście wszystko było ok.
  Natomiast dziś biegałam w lesie 10 km i po ok 4 km gps się zgubił. Myślałam, że przerzuci się na krokomierz. Niestety nie.
  A tak na marginesie garmin 110 nie miał żadnego problemu z sygnałem, tylko przed startem.
  Stąd moje pytanie- czy to może być wada czy niestety on tak funkcjonuje na odludziu?
  Proszę o radę.
  Z góry ślicznie dziękuję.
  Pozdrawiam

  • WarszawskiBiegacz

   To dziwne, nie powinien się gubić. Jakby się to powtarzało to osobiście bym to zgłosił jako wadę.

 • qemp

  Ustawiłem sobie trening interwałowy 2,5km rozgrzewki,odcinki 10x200m z 200m przerwy i 2,5km schłodzenia.Podczas treningu czasy 200m super się pokazywały.Czemu tylko nie mogę sprawdzić ich po treningu.Mogę sprawdzić tylko odcinki podzielone na 0,5km,1km,2km?

  • WarszawskiBiegacz

   Nie wiem, biegam obecnie z innym zegarkiem. Pytanie polecam skierować do przedstawicieli polara, powinni szybko udzielić odpowiedzi.

  • Konrad Nowicz

   Jak ustawić jakie interwały bo ja próbowałem i mogę ustawić tylko 2 czyli np 200m i 200 m a ty widze że więcej ustawiłes.. :)

 • john.doe

  Mam pytanie: czy M400 można ładować w trakcie treningu? Oczywiście będzie wtedy ściągnięty z ręki i podłączony do powerbanku.

  • WarszawskiBiegacz

   Wydaje mi się, że nie, ale zgaduję.

  • Mario828282

   Można bez problemu. Robiłem tak podczas chodzenia po górach. Wyskakiwał komunikat o słabej baterii, to podłączyłem powerbank i rejestrowało dalej i jednocześnie ładowało

  • andrzej jedrek

   zaraz po treningu podłączałem pod komputer i niestety musiałem do serwisu oddawać bo się zawieszał. Po trzeciej naprawie dostałem informację z serwisu że jeżeli jeszcze raz przed wysuszeniem gniazda podłączę zegarek, to nie uwzględnią mi reklamacji. w czasie treningu nikt nie nosi ze sobą suszarki więc ja nie zaryzykowałbym podłączać w czasie treningu.

  • john.doe

   Myślałem raczej o tym, że zegarek nie będzie na ręce tylko przypięty do plecaka więc problemu z zamoczeniem nie będzie.

   PS. Dla zainteresowanych: spokojnie można używać zegarka podczas ładowania. Długie wędrówki, ultra maratony i długie wycieczki rowerowe wchodzą w grę :)

 • mako

  Witam,
  Jestem laikiem w temacie, ale chcę zrobić prezent mężowi i kupić mu zegarek z pulsometrem w tym przedziale cenowym. Mam pytanie, który lepszy: Polar M400 czy Garmin forrunner 210,czy inny Garin w tej cenie. Będę wdzięczna za podpowiedź.

 • Raoul Duke

  Czy zegarek można używać na rowerze? Ma taką funkcję?

 • Sławomir

  Co mnie wkurzyło tak, że oddaję zegarek do sklepu:
  1. Po znalezieniu satelit i rozpoczęciu biegu nie mierzy wysokości w pierwszej minucie treningu (widać to też na wykresie w Flow – wysokość równa się zero).
  2. Wykresy tego samego treningu wyeksportowanego do Endomondo przy pomocy formatów TCX i GPX wykazują diametralne różnice w prędkości i wysokości, tak więc nie wiadomo którego formatu lepiej używać i czy w ogóle którykolwiek jest wiarygodny.

  3. Trening wyeksportowany do Endomondo przez TCX wykazuje uśrednione (czy też mocno zaokrąglone) wartości prędkości. Ucinane jest też około 50 ostatnich metrów biegu co oznacza najprawdopodobniej, że firma Polar nie życzy sobie aby użytkownik dotarł do mety a zwłaszcza chwalił się tym na Endomondo…
  4. Podsumowania treningów w zegarku nie zawierają maksymalnej i średniej wartości tętna.

 • Misza

  Cześć! Wiem, że odgrzewam kotleta, ale mój komentarz może przydać się czytającym Twoją recenzję tego zegarka ;) Otóż zegarek może pokazywać czas aktualnego okrążenia z autolapu! W polar Flow należy wejść w profile sportowe, i tam edytuj->widok danych treningowych->wybieramy ekran i dane, które mają się na nim pojawiać w czasie treningu. U mnie to wygląda tak jak na załączonym zdjęciu :) Poza tym zegarek pierwsza klasa, GPS dziabie z dokładnością do 3-6 metrów, nie miałem dziwnych odchyleń tempa czy dystansu. Wart każdej wydanej złotówki ;)

  • WarszawskiBiegacz

   Dzięki za uwagę!

 • Luk

  Cześć, mam pytanie jak jest ze zgrywaniem danych z tego zegarka, można podegrać mapke do runlog i (albo) do apki nike? Taki niuans ale zastanawiam sie czy dane są kompatybilne pomiędzy różnymi firmami? Pozdrawiam

  • WarszawskiBiegacz

   Tak, to jest chyba standard pliku i można go wszędzie zgrywać.

 • Maciej Januszewski

  Witam zastanawiam się nad kupnem Polara M400 z recenzji wszystko ładnie pięknie natomiast komentarze użytkowników odstraszają od tego zegarka. Chciałem zapytać jak to wygląda na chwilę obecna z softem zegarka czy wymieniane problemy zostały poprawione i jeszcze jedno czy ten zegarek mierzy kadencje?

  • WarszawskiBiegacz

   Moim zdaniem w tej cenie to świetny zegarek. Mi zwyczajnie nie jest potrzebna bateria na 10 godzin biegu. Tempa odcinków podobno już sa poprawione. A co do kadencji, to szczerze nie wiem. Na pewno będzie w dokumentacji zegarka.

   Można marudzić, ale ten zegarek jest 3 razy tańszy od flagowych modeli. Coś za coś. Jak kupujemy opla to nie porównujmy go do Porsche.

  • Maciej Szymański

   Od wczorajszej aktualizacji zegarek mierzy kadencję bez dodatkowego czujnika.

 • Gosia

  Witam. Mam pytanie: czy ten zegarek będzie odpowiedni dla biegacza amatora? Planuję kupić go mojemu chłopakowi jako prezent na święta. Mój chłopak zazwyczaj biega ,,na wyczucie” swojego tempa, czasem z endomondo. Na wiosnę będzie przygotowywał się do półmaratonu i chcę mu pomóc w przygotowaniu właśnie takim prezentem. Chcę żeby ten zegarek służył mu na lata, nie chcę wyrzucić pieniędzy w błoto. Czy ten zegarek się nada? A jeżeli nie, to jaki inny polecisz tak max do 1 tys.? :)

  • WarszawskiBiegacz

   Do 1 tys zł to poleciłbym własnie ten zegarek albo Garmin Forerunner 230

 • Zibi

  Witam chciałbym kupić zegarek myślałem o polar m400 lub inym zegarku od nie dawna zaczolem biegać amator proszę o pomoc cena tak do 400 zł pozdrawia

  • WarszawskiBiegacz

   W tej cenie M400, ja bym nie brał nic innego.

 • Marcin

  Witam,
  czy zegarek przy przybliżeniu do paska HR podświetla się?
  Przydałaby mi się ta funkcja, szczególnie ze względu na nocne bieganie interwałów i te ukryte przyciski.

  • toczytasz.pl

   nie podświetla, podświetlanie tylko z przycisku…

 • Daniel Karwowski

  Cześć, mam offtopowe pytanie, chociaż trochę łączące się z powyższym zegarkiem. Mianowicie jaką stronkę/program polecasz do prowadzenia dzienniczka treningowego? Nie mam zbytnich wymagań – przed kupnem zegarka GPS korzystałem z excela w którym podawałem czas / dystans / tempo i opis treningu i to mi w zupełności starczało. Starczałoby nadal, ale skoro jest zegarek i masa danych z treningów to szkoda byłoby z tego nie korzystać, a polar flow jest delikatnie mówiąc kiepski :)

  • WarszawskiBiegacz

   Świetny jest TrainingPeaks, ale nie wiem w jakim zakresie darmowy. Zobacz sobie.

  • Daniel Karwowski

   Dzięki, za odpowiedź. Testowałem TrainingPeaks i wiele innych portali i ostatecznie wylądowałem z powrotem w już nieco bardziej rozbudowanym excelu :)

 • Pingback: Trzy funkcje, za które pokochałem zegarek Polar V800 - warszawskibiegacz.pl()

 • Pingback: Polar V800 - Recenzja - warszawskibiegacz.pl()

 • Daniel Kopernik Tejza

  z tym zegarkiem mozna wrecz nalezy biegac mozna jezdzic spacerowac nawet pływac ale mały minus przy pływaniu jest taki ze nie liczy okrazen w basenie na wodzie otwratej gps ijest ok ale w basenie niestety :( czy jest mozliwosc wgrac mu jakis interfejs zeby to zmienic ????????

  • WarszawskiBiegacz

   Z tego co wiem, nie ma takiej możliwości.

 • Sebo

  Witam

  Czy w tym zegarku jest możliwość ustawiania interwałów czasowych? Potrzebowałbym np, żeby zegarek odmierzał interwał 15/30 s i wydawał dźwięk przy przejściu.

 • zibi

  witam chciałbym kupic zegarek do biegania polar m 400 lub TOMTOM RUNNER ktury lepszy tak do 700 zl pozdr

  • Krzysiek

   Trochę spóźnona odpowiedź ale polecam TomToma Runnera,sam używam od roku i jestem mega zadowolony.

 • Super recenzja :) dzięki

  • WarszawskiBiegacz

   Proszę :)

 • Jacek

  Nie kupujcie tego badziewia mamy 2 szt biały i czarny i w żadnym już po roku kabel nie działa. Nie można zrobić synchronizacji przez komputer na Polar Flow trzeba tylko z telefonem. Żałuję że kupiłem ten syf. Mój czarny był w serwisie chyba w Częstochowie wymienili kabel naprawili wtyk i po miesiącu znowu to samo. Polar M400 to niewypał i nie polecam go kupować, chyba że lubicie się wkurzać po ciężkim treningu po nieudanej synchronizacji. A nie o to chodzi. Jak macie kupić coś dobrego to kupcie lepiej Garmina albo Sunto. M400 to badziewski produkt.

 • Piotr 77

  Polar M400 mam od miesiaca. Biegałem tez juz 3x na stadionie 400 metrowym. Na 1 treningu pokazywał mi kilometry bardzo dokładnie. Na 2 i 3 treningu kiedy tez biegałem 10km to każdy kilometr pokazywał mi o 10-15 metrów za wcześnie i 10km pokazał mi na dystansie 9.9km wiec 100 metrów za wcześnie. Dlaczego ?

  • WarszawskiBiegacz

   Na stadionie wszystkie GPS będą Ci pokazywały, ze biegniesz trochę szybciej. Na zakrętach trochę ścinają. Swoja drogą przy 10 km pomylił się na stadionie o 100 metrów, to i tak super wynik. W ogóle pamiętaj, że każdy GPS ma nawet napisane, że może się o 1-2% pomylić.

 • Micmaq

  Witam,
  jestem posiadaczem Polara M400 zastanawia mnie niedokładność w mierzeniu długości tras. W porównaniu do Endomondo na kilometrze Polar mierzy o około 250m mniej. Czy to wina mojego zegarka czy to normalne ?
  Pozdrawiam

  • KK

   Witam, też zauważyłam taka niedokładność, jednak u mnie polar mierzy na kilometrze więcej ok.100 m niż endomondo , więc nie wiem czy to endomodno czy zegarek oszukuje, natomiast na bieżni pokazuja te same dane..

 • Michal Jaros

  Witam. Planjuję zakup zegarka POLAR M400 lub M200. Potrzebuję go nie tylko do biegania lecz bardziej do rower, pływanie, siatkówka, chodzenie po górach, narty i jeszcze trochę innych aktywności. W przypadku M400 denerwujące jest że pomiar tętna jest z tylko z czujnika na klatce i jak on sprawdza aktywność w ciągu całego dnia (trzeba nosić cały dzień tą opaskę z czujnikem….. mam nadzieję że nie???) W M200 mamy pomiar tętna z nadgarstka ale to znów dyskwalifikuję go w przypadku siatkówki w którą gram dość często… (chyba że grać w zegarku…. nie wiem czy to dobra opcja) W M400 mógł bym zegarek położyć na ławce a na sobie mieć tylko opaskę H7. Jeśli Ktoś ma doświadczenie z w/w bardzo proszę o pomoc.
  P.s.
  A może coś innego niż POLAR…… Komp nurkowy mam SUNTO i jestem z niego b. zadowolony ale to byłaby pewnie inna kasa.