Planowanie biegania w oparciu o prognozy pogody

meteovista

Dziś postanowiłem trochę odpocząć od wpisów związanych z treningiem i recenzjami. Nie będzie o samy bieganiu, ale o planowaniu treningu. Planowaniu w oparciu o pogodę. Nie wiem czy Wam też się zdarza przeglądać szczegółową prognozę i na tej podstawie planować kolejne biegi. Ja robię tak dość często, szczególnie gdy mam ważny trening do zrobienia. Ostatnio co raz częściej wykorzystuję do tego nową prognozę 48 godzinną dostarczaną przez serwis Meteovista.pl

Na co zwrócić uwagę?

No właśnie, na co patrzeć planując trening? To w głównej mierze zależy od treningu jaki mamy wykonać. Dla mnie szczególne znaczenie mają trzy parametry. Wiatr, opady i temperatura. Ale duże znaczenie dla alergików może mieć też stężenie pyłków.

[list type=”check”]
  • Wiatr – ma szczególne znaczenie, gdy planujemy szybkie treningi. Jeżeli w prognozie widzę, że będzie mocno wiało to staram się albo wykorzystać ten wiatr do własnych celów, albo za wszelką cenę go unikać. Widzę skąd będzie wiało, więc mogę tak dobrać trasę, żeby wszystkie szybkie odcinki biegać z wiatrem. To świetnie wpływa na naszą szybkość ale jednocześnie sprawia, że czujemy się bardziej pewni siebie. Biegamy szybciej, łamiemy kolejne bariery. Kiedy natomiast mam do wykonania długi trening progowy, albo np. drugi zakres, uciekam od wiatru. Wybieram wtedy pętlę w lesie i spokojnie mogę biegać bez ciągłej walki z podmuchami wiatru.

Screen Shot 2014-06-19 at 18.37.25

  • Opady – tutaj sprawa jest jasna, nikt nie lubi chyba biegać w deszczu. Jeszcze krótki trening można znieść, ale np. długie wybieganie w deszczu na pewno nie będzie przyjemne. Warto zwracać uwagę na szczegółowe prognozy główne dlatego, że deszcz może przestać padać za 30 minut. Możemy spokojnie przeczekać, rozgrzać się w domu i wyjść na trening jak już będzie po wszystkim. Głupio zmoknąć na początku a potem trząść się z zimna dwie godziny.
  • Temperatura – Jak widzę, że będzie upał, planuję więcej kilometrów przebiec z samego rana. Poza tym widzą jaka będzie pogoda jutro, pakuję torbę i później nie muszę się przepakowywać przed samym wyjściem. To mi zaoszczędza czas. W zależności od temperatury potrafię też przygotowywać sobie izotoniki. To naprawdę potrafi ułatwić życie.
  • Pyłki – ekspertem nie jestem, bo nie mam z tym problemów. Ale współczesne prognozy potrafią prognozować bardzo dokładnie stężenie pylenia różnych drzew, trawy lub ziół. Na pewno może się to przydać w planowaniu kolejnych biegów.
[/list]

meteovista4

Na zawody

Tutaj sprawa jest jasna. Ja już tydzień przed głównym biegiem siedzę i sprawdzam jaka będzie pogoda. W co się ubrać. Ile pić. Gdzie schować się w grupie i unikać wiatru, a gdzie wychylić głowę i korzystać z podmuchów. W co się ubrać itd. Ja zawsze muszę wszystko wiedzieć przed samym biegiem :) Prognozy długoterminowe oczywiście są obarczone większym ryzykiem błędu i cały czas trzeba je sprawdzać. Ale uwielbiam to codzienne sprawdzanie i patrzenie, czy jest lepiej niż wczoraj, czy zmieniło się na gorsze. I tak ostatecznie wszystko wyjaśni się dzień przed biegiem, ale adrenalina rośnie :)

meteovista2

Dobrym przykładem, kiedy takie sprawdzanie mogło zdecydowanie pomóc, jest mój maraton w Lozannie o którym pisałem tutaj: Maraton w Lozannie. Było ładnie za oknem, więc zabrałem w podróż tylko spodenki startowe. Dzień później była temperatura na minusie, potwornie wiało i padał śnieg. Moja uda na koniec biegu były sztywne jak dwa betonowe kloce… Cud, że skończyłem bez kontuzji.

CEP_warszawskibiegacz_2

Na obozy

Nikt nie lubi jechać na wakacje albo obóz treningowy i męczyć się ze złą pogodą. Jeżeli macie możliwość podejmowania decyzji o wyjeździe w ostatniej chwili, to warto korzystać z prognoz długoterminowych. Nie ma nic przyjemniejszego niż wykonywać trening a później rozkoszować się piękną pogodą i lokalnymi krajobrazami. Ja przy okazji rozkoszuję się zawsze lokalną kuchnią, ale do tego wykorzystuję już inne serwisy :)

Kilka bajerów

Mamy tez kilka bajerów. Przede wszystkim serwis ocenia nam jakie są warunki do konkretnej aktywności. W chwili jak piszę ten artykuł nie ma biegania, ale jest rower, tenis, spacer i wiele innych (screen pod tekstem). Oceny od 1 do 10. Widać, że w chwili pisania tego tekstu warunki były wręcz idealne. Dlatego zrobiłem dwa treningi tego dnia :)

meteovista3

Druga bardzo ciekawa funkcja to możliwość dodawania widgetów do swojej strony internetowej. Dzięki temu zarówno my, jak i osoby odwiedzające nasze strony, blogi lub inne serwisy mogą obserwować na bieżąco panujące za oknem warunki pogodowe.

meteovista5

Podsumowanie

Naprawdę polecam wam korzystanie z prognoz internetowych. Szczególnie tych krótkoterminowych, ponieważ w obecnych czasach są niezwykle dokładne. Bardzo ułatwiają planowanie treningu i można przygotować się na czekające nas wyzwania. Poz tym nowe serwisy, takie jak Meteovista.pl udostępniają to wszystko w bardzo przyjaznej formie graficznej dodając do tego sporo ciekawych rozwiązań i funkcjonalności. Szkoda tylko, że nie potrafi jeszcze zapewnić takiej pogody, jak sobie wymarzymy. Wtedy bieganie byłoby jeszcze ciekawsze :)

Wszystkie obrazki pochodzą z serwisu Meteovista.pl

 

More from Bartosz Olszewski

Po jakiej nawierzchni biegać szybkie treningi?

Temat rzeka. W końcu mamy setki rodzajów treningów, niezliczoną różnorodność podłoża po...
Read More