„Pełnia Twoich Możliwości” – czyli jak wydobyć z siebie to co najlepsze?

Pełnia Twoich Możliwości

Lecząc kontuzję nie tylko grałem na PS4 i pochłaniałem kolejne seriale Netflixa. Postanowiłem też trochę nadrobić zaległości książkowe. Chwyciłem kilka pozycji, ale wtedy dostałem maila. Mamy dla Ciebie książkę, „Pełnia Twoich Możliwości”, może Ci się spodoba. Na początku myślę, nie. Nie znoszę tych wszystkich „psycho gadek”. Ale widzę, że jest sporo o sporcie. No dobra, mogę przynajmniej spróbować.

I tak zaczęła się moja dwudniowa przygoda z jedną z lepszych książek jakie czytałem w ostatnim czasie (wiem, psuję standardowy schemat pisania postów, już na początku wydając ocenę). Ale mam nadzieję, że dalej Was zainteresuję. Wziąłem książkę do rąk, patrzę na autorów. Brad Stulberg i Steve Magness. Ten Steve? Światowej klasy trener biegaczy, jeden z najszybszych juniorów na milę w historii. Od lat czytam jego teksty na różnych portalach. A ostatnio polowałem na jego nową książkę „Peak Performance”. I właśnie „Pełnia Twoich Możliwości” to spolszczenie tej książki. Niezły zbieg okoliczności.

O czym jest „Pełnia Twoich Możliwości”? Brad i Steve posługując się licznymi przykładami ze swojego życia, z pracy ze sportowcami, ludźmi biznesu, artystami oraz przytaczając liczne badania naukowe, starają się nauczyć nas, jak wykrzesać z siebie pełnię swoich możliwości. Jak stać się lepszym biegaczem, jak pracować wydajniej albo osiągać sukcesy w biznesie. Tłumaczą co odróżnia najwybitniejsze jednostki. Co takiego robią inaczej, że zachodzą na sam szczyt.

Przy okazji na każdym roku przestrzegając nas przed drugą stronę medalu. Przetrenowaniem, wypaleniem zawodowym. Uczą nas jak połączyć niezwykle wydajną pracę, przekraczanie kolejnych granic swoich możliwości z odpoczynkiem, okresem regeneracji. Bo tylko takie połączenie zapewni nam ciągły rozwój.

Po kolei tłumaczą znaczenie ciężkiej pracy, przekraczania swojej strefy komfortu. Ale tylko w połączeniu z niezwykle wydajnymi i zaplanowanymi okresami odpoczynku. Tłumaczą jak ważny w tym całym procesie jest sen, urlop, zupełne odłączenie się od obowiązków dnia codziennego. Jak dużą rolę w tym wszystkim odgrywa nasza głowa, a nie ciało! I jak to wszystko pogodzić, żeby nie zwariować.

Osobiście znalazłem mnóstwo odniesień z których nieświadomie korzystałem podczas wielu biegów, rozgrzewek przed startem jak również w treningu codziennym. A które to cechy według autorów determinują sukces i ciągły rozwój. Ale dowiedziałem się również, jak wiele mam jeszcze do poprawy. A pierwszą rzeczą, którą będę musiał wdrożyć do codziennego życia, jest przemyślany odpoczynek i regularny, sen. Nie bez powodu jest to czynnik który łączy, jak żaden inny, wszystkich wybitnych sportowców.

Przy okazji znajdziecie tam również wiele ciekawostek. Dowiecie się np. dlaczego wybitne jednostki takie często zupełnie nie dbają o ubiór codziennie zakładając identyczny t-shirt. Dlaczego tak często najlepsi dedykują swój sukces siłom wyższym, rodzinie, kibicom. Dlaczego to nie brak talentu determinuje nasz rozwój, ale przede wszystkim wiara w to, że możemy być lepsi. I jak samo podejście, wiara w sukces, potrafi sprawić, że na metę wbiegniemy z podniesionymi do góry rękami!

Na pewno warto sięgnąć po tę książkę. Ja pochłonąłem ją w dwa dni i na pewno wiele ze wskazówek wykorzystam w codziennym życiu, jak również treningu. Już samo czytanie i uświadamianie sobie, że niektóre codzienne zachowania są naukowo potwierdzone i determinują sukces, sprawiało, że nie mogłem się oderwać i chciałem wiedzieć, dlaczego tak jest. Serio, zdecydowanie polecam. I czekam aż Magness napisze książkę o treningu biegowym.

More from Bartosz Olszewski

Jak kontrolować tempo, dystans i intensywność na bieżni mechanicznej?

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego. Przecież przed oczami mamy duży...
Read More