Nie powiem Ci jakie buty do biegania kupić

buty do biegania

Wiecie jakie pytania dostaje najczęściej? Nie o trening, odżywianie, regenerację itp. Nie, najczęściej pada pytanie, jakie buty kupić? Z opisem wzrostu, wagi, terenu po którym się biega, prędkości jakimi się biega i czaszami całym życiorysem.

Cieszę się, że interesuje Was moje zdanie, naprawdę. I prawie zawsze odpowiadam. Ale serio, nie jestem w stanie Wam pomóc. Po pierwsze znam tylko kilka wybranych modeli, w których sam biegam. Widzicie je codziennie na moich zdjęciach. Biegam w nich, bo je lubię i dobrze mi się w nich biega. Więc już wiecie w czym mnie można zobaczyć na biegowych trasach. Co wcale nie oznacza, że te buty będą pasowały Wam!

Stopa i cała biomechanika ruchu ma to do siebie, że u każdego jest inna. Znam biegaczy, którzy nie znoszą butów w których ja biegam. A ważą tyle samo, biegają tyle samo, takimi samymi prędkościami i po podobnej nawierzchni. Jedni wolę mieć but twardy, inni miękki. Ale weź tu zdefiniuj co to twardy a co to miękki. Jeden woli drop 12 mm, inny 8 mm a jeszcze jeden 0. I ten ostatni może ważyć 100 kilo, zwyczajnie takie lubi i dobrze mu się w nich biega.

Buty mają teraz mnóstwo systemów, które wpływają na Wasz krok biegowy. Ze wsparciem dla prozatorów, dla supinatorów. Jakieś wzmocnienia pod śródstopiem dla lepszego przetoczenia. Kontrole trakcji, ABS i inne takie. I każdy biegacz, każda stopa reaguje na to wszystko inaczej. Dla jednych coś może być najwygodniejszym butem na świecie, a dla mnie będzie kapciem do chodzenia po siłowni :)

Więc pytanie, jak ja Wam nie powiem, to skąd macie wiedzieć, co kupić? Już o tym pisałem i naprawdę powinniście postępować zgodnie z tą instrukcją. Najważniejsza zasada. Jak przymierzacie i testujecie but, to musicie się w nim świetnie czuć. Nie ma, że się ułoży. To nie jeansy ze stretchu. Nie ma, że na kamerze dobrze to wygląda. To przede wszystkim Wy musicie się w tym bucie dobrze czuć, a reszta co najwyżej może potwierdzić Wasz wybór. A teraz do lektury:

Jakie buty kupić?

I kolejna ważna rzecz:

Jak często zmieniać buty do biegania?

A jak dalej nie wiecie co kupić, to poczekajcie na te buty:

Biegowe buty przyszłości.

Udanych wyborów życzę!

More from Bartosz Olszewski

Rozciąganie nie zawsze pomaga!

Rozciąganie, temat rzeka. Wszyscy w koło krzyczą, że jest konieczne w treningu...
Read More
 • albin

  prozator to taki co biega prozą, a pewnie poetator biega wierszem ? :))

  • WarszawskiBiegacz

   Tak, dokładnie :)

 • justyna

  Ach te buty. Ja biegam w takich co juz liczą sobie 7 lat, ale spoko, większośc z tego czasu przeleżały w szafie bo kupiłam je kiedyś do nordic walking a po 3 miesiącach się przeprowadziłam i się skończyło ;) Kosztowały natenczas złotych 70. JUż raz byłam pewna że po Survival Race dokonały żywota, ale po praniu okazały się nówki sztuki. No ale jak już się wkręciłam w bieganie i zaczęłam raz w tygodniu te 16-17 km robić uznałam że pora zainwestować w coś z wyższej półki. To wybrałam najwygodniejsze na jakie mnie było stać, w sklepie leżały idealnie, czyste, ładne, kolorowe ;) no cacuszka. Ale w praktyce okazało się że po 15 minutach bolą mnie w nich nogi wokół kostek i nie da rady w nich biegać, po prostu męczarnia. Do kwadransa to mercedesy i mogę pykać życiówki, potem nie ma to jak stare zużyte kapcie. I co? Mam nowe buty, z jakimiś amortyzacjami, a półmaraton pobiegłam w tamtych starych i zszarzałych, prawdopodobnie bez grama amortyzacji. I az się boję kolejny raz podejść do tematu bo jak znowu utopię 200zł (dla kogoś mało dla mnie to było sporo) to na co mi tyle par adidasów na codzień?

 • tez mam takie buty w ktorych biegam już kilka lat, ok 4-5 lat temu je kupilem, mam dokladnie New Balance 890, bardzo wytrzymałe. Kupiłem je wtedy dlatego, bo miały wysoka amortyzację, porównywałem w sklepie z innymi butami z innych firm no i poprzestałem na tych, bo mi najbardziej odpowiadały

  • WarszawskiBiegacz

   To akurat but który od lat cieszy się znakomitą opinią. Sam może przetestują, jak się w nim biega. Coś na treningi zawsze się przyda :)