Nie powiem Ci jakie buty do biegania kupić

buty do biegania

Wiecie jakie pytania dostaje najczęściej? Nie o trening, odżywianie, regenerację itp. Nie, najczęściej pada pytanie, jakie buty kupić? Z opisem wzrostu, wagi, terenu po którym się biega, prędkości jakimi się biega i czaszami całym życiorysem.

Cieszę się, że interesuje Was moje zdanie, naprawdę. I prawie zawsze odpowiadam. Ale serio, nie jestem w stanie Wam pomóc. Po pierwsze znam tylko kilka wybranych modeli, w których sam biegam. Widzicie je codziennie na moich zdjęciach. Biegam w nich, bo je lubię i dobrze mi się w nich biega. Więc już wiecie w czym mnie można zobaczyć na biegowych trasach. Co wcale nie oznacza, że te buty będą pasowały Wam!

Stopa i cała biomechanika ruchu ma to do siebie, że u każdego jest inna. Znam biegaczy, którzy nie znoszą butów w których ja biegam. A ważą tyle samo, biegają tyle samo, takimi samymi prędkościami i po podobnej nawierzchni. Jedni wolę mieć but twardy, inni miękki. Ale weź tu zdefiniuj co to twardy a co to miękki. Jeden woli drop 12 mm, inny 8 mm a jeszcze jeden 0. I ten ostatni może ważyć 100 kilo, zwyczajnie takie lubi i dobrze mu się w nich biega.

Buty mają teraz mnóstwo systemów, które wpływają na Wasz krok biegowy. Ze wsparciem dla prozatorów, dla supinatorów. Jakieś wzmocnienia pod śródstopiem dla lepszego przetoczenia. Kontrole trakcji, ABS i inne takie. I każdy biegacz, każda stopa reaguje na to wszystko inaczej. Dla jednych coś może być najwygodniejszym butem na świecie, a dla mnie będzie kapciem do chodzenia po siłowni :)

Więc pytanie, jak ja Wam nie powiem, to skąd macie wiedzieć, co kupić? Już o tym pisałem i naprawdę powinniście postępować zgodnie z tą instrukcją. Najważniejsza zasada. Jak przymierzacie i testujecie but, to musicie się w nim świetnie czuć. Nie ma, że się ułoży. To nie jeansy ze stretchu. Nie ma, że na kamerze dobrze to wygląda. To przede wszystkim Wy musicie się w tym bucie dobrze czuć, a reszta co najwyżej może potwierdzić Wasz wybór. A teraz do lektury:

Jakie buty kupić?

I kolejna ważna rzecz:

Jak często zmieniać buty do biegania?

A jak dalej nie wiecie co kupić, to poczekajcie na te buty:

Biegowe buty przyszłości.

Udanych wyborów życzę!

More from Bartosz Olszewski

Węglowodany czy tłuszcze? Co lepsze dla biegacza?

Od lat trwa dyskusja na temat przewagi jednej diety nad drugą. Coraz...
Read More