Jaki jest najlepszy wiek do biegania maratonów?

wiek do biegania

Wiele osób zaczynających swoją przygodę z bieganiem pewnie zadaje sobie pytanie, jaki jest idealny wiek do uprawiania tego sportu? A może inaczej, w jakim wieku osiągamy swoje maksymalne możliwości? Szczególnie ja zadaję sobie to pytanie. W końcu w 2015 wszedłem z trzydziestką na karku, a jeszcze naprawdę chciałbym się sporo poprawić. No i co na to wszystko mówią statystki? Mam jeszcze szanse, czy lepiej dać sobie spokój?

Oczywiście co by nie mówiły, to i tak nie dam sobie spokoju, bo statystyki w sporcie są po to, żeby je łamać, tak samo jak ograniczenia :) No ale zobaczmy, jaki jest optymalny wiek do biegania maratonów.

1) Suma wybitnych wyników w podziale na wiek

Na początek pierwszy wykres pokazujący, ilu maratończyków w poszczególnym wieku zeszło poniżej granicy 2:11 w latach 1967 – 2000 i 2001 – 2014.

maraton

Jak widać zdecydowanie najwięcej jest wybitnych maratończyków w okolicy 28, 29 roku życia. Średnia to 28.4 w latach 1967 – 2000 i 28.3 od 2011 do 2014. Więc tutaj wychodzi bardzo ciekawy wniosek. Wcale nie jest tak, jak wiele osób sądzi, że raptem w maratonie zaczęła dominować młodzież. Średnia wieku się praktycznie nie zmieniła i jest na tym samym poziomie od 1967 roku. Drugi ciekawy wniosek jest taki, że tak naprawdę do 34 roku życia bardzo dużo maratończyków uzyskuje świetne rezultaty. Dopiero później krzywa lekko spada. Więc jeszcze kilka lat nadziei mi zostało :)

2) Rekordy świata w odniesieniu do wieku

Drugi wykres pociesza mnie jeszcze bardziej. Tutaj prezentowany jest rekord świata w odniesieniu do wieku zawodników. Więc pokazuje to, jaki jest najlepszy wynik w danej grupie wiekowej:

wiek_maraton_2

Pierwsze co rzuca się w oczy, to fakt, że od 18 do 36 roku życia linia rekordów jest bardzo płaska. To pokazuje, że wybitne wyniki można robić na rozpiętości 20 lat i zarówno będąc początkującym maratończykiem, jak i wyjadaczem, dalej można uzyskać znakomity rezultat. Po przekroczeniu 36 lat krzywa zaczyna się dość szybko wznosić i pomimo, że nadal są to znakomite rezultaty, to jednak już widać, że czasy są gorsze.

3) Średni wiek najszybszych 100 maratończyków

No i na koniec kolejny, ciekawy wykres. Te powyżej pokazują, że znakomite czasy można uzyskiwać na przestrzeni wielu lat. I nie można tutaj za bardzo dyskutować, bo statystyki pokazują to dość jasno. Tak samo jak średnie wieku. Natomiast co ciekawe, jednak w ostatnich latach coś drgnęło i można to zaobserwować na wykresie prezentującym średni czas 100 najszybszych maratończyków w danym roku.

wiek_maraton_1

O ile do 2008 roku średni wiek wynosił lekko poniżej lub w okolicy 29 roku życia, to w momencie sukcesów Sammyego Wanjiru nagle nastąpił zdecydowany spadek, o cały rok. W chwili obecnej jest to lekko poniżej 28 lat i w taki krótkim odstępie czasu jest to już znacząca zmiana. Myślę, że się utrzyma i może to być jakiś znak, że elita maratońska jednak troszkę nam w ostatnim czasie odmłodniała.

4) Podsumowanie

Pierwszy wniosek jest taki, że na przestrzeni ostatnich lat tak naprawdę niewiele się zmieniło. Cały czas średnia wieku najlepszych maratończyków utrzymuje się na podobnym poziomie. Jednak od czasu olimpijskiego triumfu Wanjiru widać, że coś się „ruszyło”. Nie jest to kolosalna zmiana, ale można zaobserwować, że średni wiek najlepszych biegaczy maratońskich spadł o dobry rok i w takim krótkim czasie to jest jednak duża zmiana.

Drugi wniosek jest taki, że w maratonie znakomity wynik można uzyskać zarówno mając 18 lat jak i 36 wiosen na karku. A nawet będą starszym wcale nas to nie wyklucza ze znakomitego biegania, choć nasze szanse już powoli słabną. I o ile widać, że największe zagęszczenie elity mamy w okolicy 28, 29 roku życia, to tak naprawdę mamy szmat czasu, żeby osiągnąć tą naszą optymalną formę. Według tych statystyk ja mam jeszcze 6 lat :)

Źródło: http://gsnider.blogspot.ca

More from Bartosz Olszewski

Miałem prawo być rozczarowany :)

Poczytałem trochę komentarze, odebrałem kilka telefonów, przeczytałem wszystkie SMSy. Dziękuję wam wszystkim...
Read More