Mój najkrótszy cykl treningowy, czyli jak układam tydzień biegowy?

cykl treningowy

Przeważnie najkrótszy cykl treningowy zamyka się w 7 dniach. Jest to oczywiście podyktowane długością tygodnia. Jednym z największych problemów przy układaniu treningu, jest takie upchanie treningów w te 7 dni, żeby zrobić dostatecznie dużo ciężkiej pracy, zregenerować się i uzyskać jak największy przyrost formy. Czasem to są swojego rodzaju puzzle, nad którymi można siedzieć godzinami i ciągle coś nie pasuje. Ja chcę Wam dziś przestawić moją ulubioną układankę.

Zanim jeszcze napiszę o swoim ulubionym łączeniu treningów w tygodniu, kilka słów na temat tych 7 dni. Moim zdaniem to nie jest optymalny okres. Osobiście wolałbym trenować z schemacie 8 dniowym i z tego co wiem wiele zawodowych biegaczy wydłuża tydzień. Niestety, pracując i mając wolne weekendy, ciężko to pogodzić i tydzień wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Rozsądnym, jednak jak dla mnie nie optymalnym.

W schemacie tygodniowym mój ulubiony układ treningów w tygodniu to 2+2+1+2, czyli dwa akcenty, dwa luźne dni, akcent i dwa luźne dni. Trzy ciężkie treningi w tygodniu, reszta to rozbiegania i biegi regeneracyjne. Tłumaczę dlaczego lubię tak a nie inaczej:

1) Dzień 1

Zaczynam po dwóch luźnych dniach, jestem wypoczęty. To jest dzień, kiedy muszę być zarówno dobrze wyspany, jak również wystarczająco najedzony. Czeka mnie nie tylko ciężki trening ale również powtórka dzień później. Jak zabraknie paliwa to już na samym początku zawalę tydzień i będę musiał kombinować.

Moim ulubionym treningiem na początek tygodnia jest bieg progowy. Z dwóch powodów. Po pierwsze muszę być na taki trening mocno wypoczęty. Po drugie, dzień później również będę mocno biegał, a po biegu progowym przychodzi mi to całkiem dobrze. Co innego po treningu interwałowym, gdzie na drugi dzień potrafię być bardzo mocno zmęczony fizycznie.

2) Dzień 2

Następuje trudny trening dzień po dniu. Sporo już o tym pisałem, i polecam przeczytać.

Dwa ciężkie treningi z rzędu – czy to ma sens?

Zasada jest prosta, po poniedziałku mam uszczuplone zasoby glikogenu, więc organizm adaptuje się do warunków, jakie będą go czekały na maratonie. Uczy się magazynować więcej energii. Wykorzystuje ją w bardziej ekonomiczny sposób ucząc się lepiej korzystać z zasobów energii w postaci tłuszczu. Dlatego moim ulubionym treningiem na drugi dzień cyklu jest długi, drugi zakres.

Drugi zakres – co to takiego?

Po pierwsze jest to trening, który mogę swobodnie zrobić na zmęczeniu. Po drugie, idealnie wpasowuje się w trening pod maraton, biegany dzień po biegu progowym. Jednak zanim zdecydujecie się na takie treningi, musicie już być dość doświadczonymi biegaczami i znać dobrze swój organizm. To duże obciążenie i trzeba uważać i wystrzegać się kontuzji.

3) Dzień 3

Przeważnie jest źle. Jestem mocno zmęczony. Ogólnie mam tak, że kryzys po bardzo ciężkich treningach i zawodach mam nie następnego dnia po nich, ale jeszcze dzień później. Więc to jest ten dzień. Robię tylko rozbiegania i to bardzo powoli. Naprawdę powoli!

Bieg regeneracyjny wcale nie taki regeneracyjny?

4) Dzień 4

Kolejny lekki dzień. Nie ma szans, żebym po dwóch ciężkich treningach odpoczął w jeden dzień. Po raz kolejny biegam tylko lekko, bez żadnych zrywów, patrzenia na tempo czy walki o określoną objętość. Odpoczywacie, następnego dnia musicie być wypoczęci.

Bieg regeneracyjny – przewodnik.

5) Dzień 5

Czas na coś mocniejszego. Dwa dni wystarczają mi na odpoczynek, chyba, że popełniłem jakieś błędy. Bardzo mało snu, ciągły ruch, stres, brak odpowiedniego odżywiania i nic Wam nie pomoże. Ale załóżmy, że udało się wypocząć. W piąty dzień biegam przeważnie trening powtórzeniowy, interwały, długie BNP albo długie wybieganie.

Bieg z Narastającą Prędkością (BNP)

Zależy od tego w jakiej fazie treningu jestem. Jednak jest to bardzo mocny trening. Przeważnie nastawiony na maraton, np. 25 km BNP, 30 km długiego wybiegania czy 14x1km w tempie półmaratonu. Jednak chcą pracować nad wytrzymałością szybkościową, właśnie w ten dzień potrafię zrobić 10x1km w tempie na 10 km albo 20×400 w tempie minimalnie szybszym niż moja życiówka na 5 km.

Długie Wybieganie – jak można je urozmaicić?

Przy założeniu, że w tygodniu mam zawody, ten dzień również jest lekkim biegiem, a dzień 6 to czas na zawody sprawdzające. Trzy dni odpoczynku powinny wystarczyć, żeby pobiec mocny bieg, ale jednocześnie nie stracić za dużo z treningu.

6) Dzień 6

Odpoczywam, biegam lekko. Często odwiedzam siłownię. To jest dzień, kiedy zmęczenie może być naprawdę duże i trzeba bardzo dużą uwagę poświęcić regeneracji.

7) Dzień 7

Albo biegam lekko, rozbiegania. Albo robię dzień wolny. Następnego dnia czeka mnie kolejny cykl, kolejny ciężki bieg i treningi zataczają koło.

Bo każdy jest inny

Musicie pamiętać, że to co pasuje mi, nie koniecznie może pasować Wam. Każdy musi indywidualnie znaleźć swój złoty środek. Mój plan też często jest zmieniany w zależności od samopoczucie, fazy treningu, nieprzewidzianych okoliczności. Staram się być elastyczny, ale w tym trybie trenuje mi się najlepiej. Tak biegałem w St. Moritz, tak trenowałem następne 3 tygodnie, gdzie spokojnie mogłem przygotować się na jesienne starty. To był najbardziej owocny okres treningowy w moim życiu i na pewno ten układ ma w tym swój udział.

St. Moritz – pierwszy tydzień treningów

St. Moritz – drugi tydzień treningów

I jeszcze jedno. Pamiętajcie, że to trening raczej ukierunkowany na maraton. Ja cały rok jednak skupiam się na tym dystansie i jak planujecie starty na krótkich dystansach, to na pewno mogłoby to wyglądać nieco inaczej. Jak? To już temat na zupełnie oddzielny wpis.

More from Bartosz Olszewski

World’s Best Pasta Party – Reggae Marathon

Zanim przejdę do relacji z biegu, chciałem trochę napisać o „World’s Best”...
Read More
 • Robert Walkowski

  Super! A mógłbyś jeszcze napisać jak w to wplatasz siłownie, siłe biegową, rozciaganie itp? Dla mnie rozłożenie tych elementów jest trudniejsze niż samych biegów. Z góry dzięki i pozdrawiam! Robert

  • Sławomir Lachendro

   Podpinam się pod pytanie

  • WarszawskiBiegacz

   Obiecują tekst w tym temacie w najbliższym czasie. To dużo pisania. Na szybko, siła op ciężkim treningu wieczorem, albo następnego dnia. Rozciąganie zawsze po bieganiu albo na rozgrzane mięśnie.

   Siła biegowa to już problem, dużo pisania. Poczekajcie na tekst :)

 • Bartek, a jak w Twoim przypadku wyglądają różnic w tempie oraz tętnie pomiędzy Dzień 1 i Dzień 2 (trening progowy i drugi zakres). U mnie dotychczas te dwie jednostki były bardzo podobne jeśli chodzi o tempo i tętno. Można powiedzieć, że różnice były kosmetyczne.

  • WarszawskiBiegacz

   U mnie progowy to 3:20 a 2 zakres 3:45. 25 sekund różnicy więc to się pokrywa. Zwyczajnie progowy staraj się biegać w tempie jakie +- utrzymasz przez godzinę, to ma być mocny, meczący jednak bieg.

   Drugi zakres z głową. Nie wiem jaki masz puls max, ale ja przy 188 jakoś staram się nie przekraczać 160 na 2 zakresie, a czasem jest to 155 i nie więcej.

 • Dawid

  Cześć Bartek,
  Jeśli biegasz 20×400 to na jakiej przerwie? Też 400? I pytanie o podbiegi? Jak często stosujesz je w treningu?

  • WarszawskiBiegacz

   Raczej 200 metrów przerwy. Jak robię 400 to mniej powtórzeń ale szybciej. Np. 10×400/400 bardzo mocno. Ale już raczej takich treningów nie biegam, nie przygotowuję sie pod 5 km :)

   Podbiegi staram się robić. Jak robię, to raz w tygodniu. I do tego raz staram się biegać po urozmaiconym terenie.

 • Wojtek Kos

  Cześć Bartek
  Jestem właśnie na etapie układania nowego planu treningowego pod 5km, głównie z wykorzystaniem jednostek treningowych z Twoich ostatnich artykułów. Jak dasz radę to wrzuć jakieś uwagi. Tak to wygląda w cyklu tygodniowym, przyjmując, że jestem w środku ogólnych przygotowań (myślę, że rozsądnie):

  PON – wolne, i/lub plus rolowanie,rozciąganie, stabilizacja
  WT – VO2max
  ŚR- OBW1 do 8km, plus rolowanie,rozciąganie, stabilizacja
  CZ- OBW1 do 8km, plus rolowanie,rozciąganie, stabilizacja
  PT – VO2max
  SB – bieg progowy
  ND – wycieczka biegowa do 20km

  • WarszawskiBiegacz

   Wygląda to źle :) Nie możesz całego planu opierać na akcentach. Możesz jeden tydzień robić tak:
   PON – wolne, i/lub plus rolowanie,rozciąganie, stabilizacja
   WT – VO2max
   ŚR- OBW1 do 8km, plus rolowanie,rozciąganie, stabilizacja
   CZ- OBW1 do 8km, plus rolowanie,rozciąganie, stabilizacja
   PT – bieg progowy
   SB – wolne albo OWB
   ND – wycieczka biegowa do 20km

   A następny:

   PON – wolne, i/lub plus rolowanie,rozciąganie, stabilizacja
   WT – VO2max
   ŚR- OBW1 do 8km, plus rolowanie,rozciąganie, stabilizacja
   CZ- OBW1 do 8km, plus rolowanie,rozciąganie, stabilizacja
   PT – VO2max (ale na odcinkach 400 – 600 metrów)
   SB – wolne albo OWB
   ND – wycieczka biegowa do 20km, może być końcona progowo