Głowa rządzi biegaczem – zaproszenie na warsztaty

głowa rządzi biegaczem

Jakiś czas temu prowadziłem treningi przygotowujące do BMW Półmaratonu Praskiego. Przychodziła tam jedna dziewczyna, która zadawała dużo pytań. Już się wszyscy rozchodzili, a ona zawsze uśmiechnięta dopytywała o różne szczegóły. Z bratem z chęcią odpowiadaliśmy, ale nie mieliśmy pojęcia, że dziewczyna też związana jest ze sportem. Nazywa się Jagoda Nowik, odezwała się do mnie po kilku tygodniach ze swoim nowym projektem. Okazało się, że jest psychologiem sportowym i wraz z kolegę, Remigiuszem Kinasem ruszają z autorskim projektem „Głowa rządzi biegaczem”.

Normalnie raczej unikam tego typu wpisów. Nie chcę swoim imieniem reklamować czegoś, do czego nie jestem przekonany, czego nie znam. A to nie jest wpis sponsorowany, to mój autorski artykuł, bez żadnych umów. Zwyczajnie poznałem na tyle Jagodę i na tyle spodobał mi się ten projekt, że postanowiłem Wam go przedstawić i zaprosić do uczestnictwa w warsztatach.

Zawsze powtarzałem, że bieganie to głównie trening. Do tego dochodzi regeneracja. Odżywianie. Ćwiczenia uzupełniające. Ale to trening w głównej mierze odpowiada za końcowy sukces. Z tym, że nawet będą rewelacyjnie przygotowanym, możemy spalić się na zawodach. Możemy mieć słabą psychikę. Możemy mieć problemy z motywacją i trzymaniem się obranej na początku drogi. To wszystko właśnie siedzi w naszej głowie. Nie bez powodu obecnie największe gwiazdy sportu przez cały rok współpracują z psychologami sportowymi. U nas jeszcze niedawno było to zagadnienie zupełnie obce. Głośno o psychologii w sporcie zrobiło się za czasów Małysza. Obecnie świetnym przykładem współpracy z psychologiem są nasi siatkarze. Psychologia sportowa nie jest już kojarzona z problemami psychiczny, i całe szczęście. Cieszy mnie, że powstają pierwsze projekty związane z tym zagadnieniem.

glowa_rzadzi_biegaczem_3

Możecie się spytać, po co Wam coś takiego? Może i nie wszystkim jest to potrzebne. Jednak ja rozmawiając z biegaczami, widzę, że większość z nich ma jakiś problem. Jedni spalają się na starcie, inni nie radzą sobie podczas wysiłku i odpuszczają, inni zwalniają jak tylko poczują, że coś wymyka im się z rąk. Przykłady można mnożyć. Ale to wszystko siedzi w naszej głowie i można nad tym pracować, tak samo jak pracujemy nad naszym ciałem. Ja też mam często problemy, szczególnie, żeby przez 42 km utrzymać skupienie i chęć uzyskania jak najlepszego czasu od startu aż do samej mety.

No i tutaj wracamy do warsztatów Jagody i Remigiusza. Są one obecnie zupełnie darmowe. Tutaj znajdziecie wszystkie informacje odnośnie tematyki i terminów kolejnych spotkań:  https://www.facebook.com/ Program wygląda następująco:

[list type=”check”]
  • I. DIALOG WEWNĘTRZNY czyli słowa mają moc.
  • II. USTALANIE CELÓW czyli dokąd biegnę.
  • III. MOTYWACJA czyli jak to zrobić żeby chciało mi się chcieć.
  • IV. SILNA WOLA i NAWYKI czyli gdy motywacja już nie wystarcza.
  • V. WYOBRAŹNIA czyli najpierw zobacz – później osiągnij.
  • VI. PEWNOŚĆ SIEBIE czyli udało mi się! vs zrobiłam to!
  • VII. ZARZĄDZANIE UWAGĄ czyli biec czy dobiec.
  • VIII. ZARZĄDZANIE STRESEM czyli co ja tutaj robię?
  • IX. RELAKSACJA i ZARZĄDZANIE ENERGIĄ czyli napnij się właściwie.
  • X. KONTUZJE i PSYCHOLOGIA czyli słuchaj własnego ciała a daleko dobiegniesz.
[/list]

 

glowa_rzadzi_biegaczem_2

Rzadko bawię się w takie wpisy motywujące, ale to jest cholernie prawdziwe!

Odbyły się już dwa pierwsze spotkania. Podobało się:

[quote align=”center” color=”#999999″]MICHAŁ: „SUPER spotkanie. Miła i ,,normalna” atmosfera. BARDZO ciekawe. Z ogromna chcecie będę uczestniczył w kolejnych spotkaniach (jeśli uda mi się to pogodzić z praca). Szczerze polecam i mam ochotę na więcej.” [/quote] [quote align=”center” color=”#999999″]KAROL: „Jagoda i Remigiusz jako coach-e i cały fajny zespół uczestników warsztatów – to będzie wspaniała dziesięcioodcinkowa przygoda i możliwość poszerzenia swojej wiedzy z dziedziny psychologii sportu! Zatem nie pozostaje nic innego jak czekać na kolejne zajęcia, żeby przerobić materiał teoretyczny i przepracować w ćwiczeniach praktycznych! Panowanie nad swoim ciałem
zaczyna się w głowie…” [/quote]

Na koniec jeszcze raz zachęcam do zapoznania się z projektem i śledzeniem go na facebooku. Dla mnie wszystkie te tematy  są warte uwagi. Musicie się spieszyć bo obowiązują zapisy, a kto pierwszy ten lepszy.

Napiszcie też, które z tych zagadnień najbardziej was interesują. Może sam się przejdę i zrobię mały wywiad z Jagodą i Remigiuszem. W końcu przez bloga też można popracować na głową :)

More from Bartosz Olszewski

Co jeść po bieganiu?

Na początku chce Was zachęcić do przeczytania wpisu o oknie węglowodanowym. Dowiecie się...
Read More