Aviva #AirRun. Chcesz wiedzieć, czym oddychasz?

Aviva #AirRun

Aviva #AirRun już za nami. W sobotę, przy słonecznej pogodzie prawie tysiąc biegaczy zamanifestowało w Krakowie swój sprzeciw wobec smogu. Jechałem na ten bieg pełen obaw, jak to wszystko wyjdzie? Szczerze, wyszło znakomicie i myślę, że wszyscy biegacze mogą to potwierdzić. Ale to nie koniec akcji. Podobnie jak rok temu, tak samo teraz możecie zagłosować na czujnik jakości powietrza w waszej okolicy #WiemCzymOddycham

Aviva #AirRun

Do Krakowa ruszyłem razem z Kasią, która również była ambasadorką biegu. Chyba smog na wieść o akcji i wszystkich biegaczach trochę się przestraszył, bo powietrze było niezłe (jak na krakowskie warunki), a niebo w trakcie biegu czyste. Po odbiorze pakietów przymierzyliśmy nasze maski antysmogowe i zrobiliśmy w nich test biegu. Pomyśleliśmy, że to nie będzie wcale takie proste, ale manifest to manifest. Nie zamierzaliśmy ich zdejmować nawet na chwilę.

Razem z nami na starcie, w gronie ambasadorów, stanęła Joanna Jóźwik, Angelika Cichocka oraz Adrianna Palka. Ekipa na medal! Przed startem super atmosfera i dziesiątki zdjęć. Szybka rozgrzewka, założyliśmy maski, ustawiliśmy się na starcie i ruszyliśmy.

Organizatorzy przygotowali dla nas dwie trasy. Do pokonania było 5 lub 10 km. Ja z Kasią ruszyliśmy na dychę. Już po kilometrze wiedzieliśmy, że łatwo nie będzie. Oczywiście nie ścigaliśmy się tego dnia, chociaż Kasia mówi, że zmusiłem ją do drugiego zakresu ;) Natomiast każdy, kto biegł w masce, wie, że to nie jest to samo co oddychanie pełną piersią. I właśnie po to był ten bieg. Pokazywał, co nam grozi, jeżeli nie zmienimy swojego podejścia do kwestii czystości powietrza. Uświadomił, że jeśli nie zaczniemy walki ze smogiem teraz, maska antysmogowa stanie się dla nas codziennością, a wręcz koniecznością. Pobiegliśmy, bo się na to nie zgadzamy. Oczywiście nic nie zmieni się z dnia na dzień, ale uświadamianie społeczeństwa i praca u podstaw, zawsze w perspektywie czasu przyniesie zmiany. Pewnie muszą minąć pokolenia, ale jak będziemy stać z założonymi rękoma, to nic się nie zmieni. Dlatego BRAWO BIEGACZE!!!

Wracając do biegu, zrobiliśmy lekkie BNP ☺ Trasa była naprawdę super. Na mecie medale, posiłek, woda kokosowa. Do tego maski antysmogowe oraz koszulki w pakiecie. A to wszystko za darmo. Ten, kto zdążył się zapisać, na pewno nie żałuje. Mam nadzieję, że za rok Aviva powtórzy inicjatywę.

A z innej beczki, w Krakowie nie byłem naprawdę od dawna. Pamiętam jeszcze Wawel z jakiejś wycieczki szkolnej. Niesamowicie się zmienił. Wygląda pięknie i na pewno chętnie wrócę tu na dłużej. Tym razem zdążyłem się tylko przespacerować chwilę z Kasią i zjeść w jednej z restauracji. A na tej ścieżce wzdłuż Wisły na pewno wpadnie jakiś mocny trening ☺

#WiemCzymOddycham

Jednak #AirRun to nie koniec akcji antysmogowej Aviva. Teraz, podobnie jak rok temu, możecie zagłosować na czujnik jakości powietrza w swojej okolicy. W tym roku do zamontowania jest 100 takich urządzeń, a wygrywają lokalizacje z największą liczbą głosów. Więc do dzieła!

Głosowanie odbywa się na stronie: https://wiemczymoddycham.pl/ Tam też dowiecie się bardzo dużo na temat smogu. Jak powstaje, co nam grozi, jak z nim walczyć? To tylko niektóre z podjętych przez Avivę tematów. Zachęcam już teraz do głosowania. A tymczasem życzę Wam udanych treningów i czystego powietrza. Mam nadzieję, ze za kilka lat wszystkie z tych czujników będą świeciły na zielono.

Fot: Adrian Chmielewski, Aviva #AirRun Fanpage

More from Bartosz Olszewski

W co się ubrać do biegania? – Jesień

Pewnie większość z was ma już swoje przyzwyczajenia i dobrze wie, w...
Read More