Ampla Fly – but który oddaje energię?

Ampla Fly

Przypadkiem trafiłem na zapowiedź buta firmy Ampla. Ampla Fly, bo tak nazywa się ten model, ma z założenia oddawać biegaczowi energię, którą ten wkłada w każdy krok podczas biegu. Sama koncepcja wydaje się być ciekawa. Tym bardziej, że za tym butem nie stoi byle kto, tylko trzej panowie od lat zajmujący się butami sportowymi, badaniami na biomechaniką ruchu i zapobieganiem kontuzji wśród sportowców.

Ci panowie to David Bond i Tom Hartge, którzy od 25 lat pracowali w takich firmach jak Nike, Adidas, K-Swiss, Patagonia i Quiksilver. Przy stworzeniu tego buta współpracowali z dr. Marcus Elliott, który specjalizuje się w zapobieganiu kontuzji, biomechanice i pracą nad poprawę formy zawodowych sportowców. Trio całkiem dobre, ale przejdźmy do buta.

Jak widać, podeszwa zrobiona jest po częsci z karbonu. Przy każdym kroku ugina się ona niczym amortyzator, po czym przy wybiciu oddaje nam energię która powstała podczas lądowania. Ale nie o sam zwrot energii tu chodzi. Jak mówi dr. Elliot, głównym założeniem jego pracy nad tym projektem było stworzenie buta, który pozwoli unikać kontuzji. Prace nad tym modelem podobno trwały latami i po setkach badań nad biomechaniką udało się stworzyć but, który idealnie współgra ze stopą i krokiem biegowym zawodnika. Dr. Elliot pracował w NHL, MLB i NBA więc nie można odmówić mu wiedzy i doświadczenia.

But w tej chwili jest prezentowany na targach w USA. Do sprzedaży ma trafić w połowie lutego 2015 roku. Jego cena detaliczna to 180$. Spadek pięta – palce to 4 mm, więc bardzo mało. Waga to 275 gramów przy męskim rozmiarze 43. Więc jak na but ze sprężyną w podeszwie całkiem mało.

Ciekawy jestem jak biega się w czymś takim. Czy ta podeszwa nie jest sztywna jak kawałek deski? Niby to jest „guma karbonowa” (czymkolwiek jest), ale jednak. Poza tym, jeszcze bardziej mnie ciekawi, czy powoli nie oszukujemy naszych naturalnych zdolności. Nie wiem czy to rzeczywiście coś pomoże i pozwoli nam szybciej biec. Twórcy buta mówią o poprawie ekonomii, postawy i kadencji kroku. Jeżeli tak, to ok. Ale jeżeli dzięi takim bajerom mamy szybciej biegać to ja bym się zastanowił, czy nie idziemy w kierunku, kiedy za jakiś czas będziemy mieli naprawdę sprawne sprężyny w podeszwie i odbijali się na 2 metry. Chyba nie o to chodzi w bieganiu.

ampla_fly_2

Czekam z zainteresowaniem i jak będzie mi dane, czy to gdzieś w Polsce, czy na jakiś targach sportowych za granicą, pobiegać w tych butach, to natychmiast je sprawdzę. Ciekawość duża, ale ostrożność jeszcze większa. Jak robię w nich kilka kroków to na pewno jeszcze coś o nich napiszę. A co Wy sądzicie o takich biegowych wynalazkach?

More from Bartosz Olszewski

Maraton Warszawski 2013 – impreza masowa roku!

W sobotę 11.01.2014 roku 35 PZU Maraton Warszawski został ogłoszony najlepszą masową...
Read More
 • GPW

  Osobiście mam opory przed takimi „cudakami” im but prostszy tym lepiej mi się biega.

  • WarszawskiBiegacz

   Coś w tym jest. Ale może on jest dość prosty, ale to tylko jakiś element jak amortyzacja w normalnym bucie. Jestem sceptyczny, ale chętnie przetestuję.

 • HFiks

  Nieraz stosowano WW w podeszwach – lubi pękać
  Poza tym, sądząc po długości WW będzie ograniczało ruch stopy, ale testy pokażą :)

  • WarszawskiBiegacz

   Zobaczymy, ale uwagi słuszne :)

 • Kamil

  Myślałem ze pękł ;) ciekawe jak powinnismy to traktować w kontekście niedozwolonego wsparcia;) biegacza?

  • WarszawskiBiegacz

   Nie mam pojęcia, ale obstawiam, że bardziej to spowolni niż przyspieszy :)

 • WujekKarlos

  Moim zdaniem- głupota! Przed kontuzjami maja chronić trzy rzeczy- dobrze wytrenowany układ mięśniowy, poprawna technika biegu i rozsądek, który zwyczajnie nie pozwoli nam przeginać i przeciążać w/w układu. Szybsze bieganie ma zapewnić odpowiedni trening a nie sprężyny! Nasuwa mi się bardzo fajne porównanie z bilardem- nie będę tematu rozwijać bo jest strasznie długi, ale, wyobraźcie sobie, że patyki do toczenia kulek są też faszerowane przeróżnymi technologiami mającymi poprawić celność i powtarzalność uderzenia, zwiększyć rotację i niwelować defleksję (czyli łukowanie białej). Producenci prześcigają się w prezentowaniu coraz to nowszych patentów, które zazwyczaj działają odwrotnie proporcjonalnie do szumu jaki wokół nich jest wywoływany. Finał jest taki, że każdy, kto ma o bilardzie pojęcie powie to samo- sprzęt troszkę pomaga ale 90% gry to twoja ręka i głowa, koniec! Jak ręka albo głowa są słabe to nawet najcudniejsze cuda nic nie pomogą! Przerobiłem temat szczegółowo i to samo widzę w bieganiu- wmawia się nie do końca świadomym amatorom, że muszą mieć buty z amortyzacją, stabilizacją, i że te czy siamte to sprawią, że będą biegać szybciej i dalej- guzik prawda! Trening, technika, wiedza przede wszystkim a gdzieś daleko za nimi sprzęt. Śmiem twierdzić, że w ogromnej większości dyscyplin sportu taka zależność panuje.
  Aczkolwiek też jestem ogromnie ciekawy jak ten wynalazek działa:)

  • WarszawskiBiegacz

   Hehe, mam podobnie. Też nie uważam, że to będzie rewolucja. Co więcej nie chce mi się wierzyć, że to nas jakoś przyspieszy albo bardzo pomoże.

   Ale zgadzam się z ostatnim zdaniem, też jestem cholernie ciekawy jak to działa :)