Akcja „Podaj Zmianę” czyli wspólnie z bankiem BNP Paribas przeciwko depresji

podajzmiane

Czy wiecie, że właśnie przez Polskę biegnie sztafeta, która w cztery dni pokona 900 kilometrów? Ruszyli wczoraj wieczorem z Kasprowego Wierchu. Biegną na północ w kierunku Helu. A cała akcja ma za cel pomaganie ludziom dotkniętym depresją, ale również budowanie świadomości społeczeństwa na temat tej choroby i pokazanie, że można i trzeba z nią walczyć.

O wpływie biegania, aktywności fizycznej na nasz nastrój, na samopoczucie oraz po części na jego wpływ i pomoc przy walce z depresją pisałem już przy okazji recenzji książki „W zdrowym ciele zdrowy mózg”. W książce w sposób jasny i udowodniony naukowo pokazane jest, jak wielki wpływ na nasz mózg ma aktywność fizyczna. Jak wiele dzięki niej możemy zyskać. Nie dziwne więc, że bank BNP Paribas właśnie bieganie, sztafetę „Podaj zmianę” wybrał jako swojego rodzaju symbol, dzięki któremu chce nagłośnić problem i nie tylko pomóc ludziom dotkniętym tą straszną chorobą, ale też budować świadomość wśród społeczeństwa. Bo dla większości z nas jest to choroba niezrozumiała i „obca”. A często nawet nie wiemy, że dotyczy nawet najbliższych.

W sztafecie bierze udział między innymi Jerzy Górki, nazwany dobrym duchem inicjatywy :) Tak mówi o sztafecie:

Uprawianie sportu, niezależnie od tego czy jest się zawodowcem czy amatorem, wymaga hartu ducha, siły woli, systematyczności, mobilizacji i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonego celu. Z własnego doświadczenia wiem, jaką moc niesie za sobą aktywność fizyczna. Na pewno sztafeta „Podaj zmianę” jest ogromnym wyzwaniem, 900 km robi wrażenie nawet dla wytrenowanej osoby. Wierze jednak, że jesteście takim zespołem, który sobie z tym poradzi i przy okazji zwróci uwagę na inne wyzwanie – wyzwanie codzienności, z którym zmaga się wiele osób i ich bliskich. Depresja wciąż jest tematem tabu. Zmieńmy to i pokażmy wspólnie, że to po prostu choroba i można z nią walczyć.

A dlaczego to wszystko piszę? Bo możecie się przyłączyć do akcji. Na stronie podajzmiane.pl macie wszystkie informacje dotyczące biegu, punktów z których startuje sztafeta oraz godziny o której ruszy z danego punktu. Co prawda zapisy się już skończyły, ale swoją obecnością i nawet biegiem za kolumną biegaczy na pewno możecie wspomóc akcję i pokazać, że temat nie jest Wam obcy i chcecie go wesprzeć chociażby swoją obecnością.

Trasa liczy sobie 900 kilometrów, więc myślę, że będzie przebiegała obok setek jak nie tysięcy z Was. I na pewno tysiące osób zmagające się z tą chorobą będą Wam niezmiernie wdzięczne, ze podaliście zmianę. Powodzenia!

More from Bartosz Olszewski

3 rzeczy których biegacze mogliby się nauczyć od triatlonistów

Zacznę w tę stronę, bo inaczej triatloniści powiedzą, że ich nie lubię...
Read More