3 najlepsze sposoby na biegową nudę

nuda

Nie ma co się oszukiwać. Wszystko potrafi się znudzić. Również bieganie. I szczerze zazdroszczę ludziom, którzy zawsze i wszędzie mają ochotę pobiegać. I to tak naprawdę, nie tylko we wpisie na facebooku :) Ja tak nie mam. Mam okresy, kiedy zwyczajnie mam ochotę na 100 innych rzeczy, tylko nie na bieganie. Zawsze jakoś sobie z tym radzę. Przeważnie zaciskam zęby i idę :) Ale są również dużo lepsze sposoby, które stosuję i które świetnie się u mnie sprawdzają w pokonywaniu biegowej nudy.

1) Zmiana krajobrazu!

Naprawdę jeżeli kochasz biegać, a masz chwilowo dość treningów, to zmień otoczenie! Nawet te najmniejsze mają znaczenie. Zwyczajnie bieganie codziennie tą samą ścieżką robi się strasznie nudne. Człowiek zaczyna liczyć ile jest płyt chodnikowych od jednej latarni do drugiej. Potrafi wskazać każdy korzeń w lesie i dokładnie wie kiedy i gdzie spotkana tą samą osobą na spacerze z psem. Trochę dzień świstaka. Dlatego pobiegnijcie inną trasą. Zmiana otoczenia u mnie powoduje, że bieg mi się tak nie dłuży. Zwyczajnie wszystko mnie interesuje, chyba sam mózg chłonie nowe krajobrazy i zanim się obejrzymy minie godzina.

biegowa_nuda_1

A jak macie okazję to oczywiście wybierajcie jakieś super trasy z super widokami. Zwiedzajcie przez bieganie. Dla przykładu powiem, że po kilku jesiennych maratonach i 2 dni po maratonie w Las Vegas byłem tak zmęczony bieganiem, że nawet nie mogłem patrzeć, jak inni biegają :) Ale w San Francisco postanowiłem przetruchtać 30 minut wzdłuż nabrzeża. Przebiegłem 25 km i nawet nie wiem jak i kiedy minął mi ten bieg… Jak biegam gdzieś w nowych lokalizacjach to planuję wolne, dłuższe biegi. Biorę zegarek, wbiegam w las i mnie nie ma. Nie planuję tempa, czasu itp. Naprawdę biega się znakomicie i człowiek jednocześnie biegnie i odpoczywa, niesamowita sprawa :)

2) Zmień trening

Zmienialiśmy już otoczenie, teraz czas na zmianę treningu. Nic tak nie potrafi znudzić (poza ciągle tym samym krajobrazem), jak ciągle wykonywany ten sam trening. To samo klepanie tej samej ilości kilometrów z taką samą prędkością. Naprawdę, zmieńcie coś czasem. Koncepcji treningu są setki. Jak macie dość wybiegań, to może szybkie odcinki 400 metrowe na bieżni (ja po nich płakałem, ale cieszyłem się z treningu, coś nowego!). Jak macie dość intensywnej pracy, to może jakieś spokojne wybieganie po lesie? Podbiegi, ćwiczenia?

Trening na bieżi potrafi być naprawdę świetnym urozmaiceniem!
Trening na bieżi potrafi być naprawdę świetnym urozmaiceniem!

To już od Was zależy co zrobicie. Od siebie dodam, że czasem idę na trening bez założeń. Albo z ogólnym planem, np. „przebiegnę ok. 15 km ale popracuję na VO2max”. I zaczynam biec. Nachodzi mnie ochota na jakąś zabawę biegową, czyli fartlek. I jadę! Przeważnie to co pierwsze Wam przyjdzie do głowy będzie dla Was najlepsze. Nie kombinujcie, nie starajcie się przedobrzyć. Poszukajcie kompromisu, żeby trening przynosił radość.

3) Znajdź partnera

To chyba nie do wszystkich trafi. Zdaję sobie sprawę, że są biegacze, którzy lubią biegać sami. Być sami z własnymi myślami, własnym zmęczeniem czy chociażby własną muzyką. Ja do nich zdecydowanie nie należę. Lubię pogadać, lubię spędzać czas w towarzystwie. A, że bieganie bardzo ogranicza mi czas na spotkania ze znajomymi, to staram się łączyć przyjemne z pożytecznym. Naprawdę kiedy z kimś biegniemy czas mija szybciej. Biega się przyjemniej. Nie wszystkim, ale warto spróbować.

biegowa_nuda_2

Jest też opcja treningów grupowych. Teraz jest ich coraz więcej. Można przyjść i spędzić czas w dużej grupie ludzi, którzy mają takie same pasje i zainteresowania. To prawie jak wyjście do kina, tylko nie trzeba siedzieć cicho i trudniej jeść popcorn :)

Są też inne sposoby. Np. nowe gadżety motywujące do przetestowania (buty, zegarki, ciuchy) czy np. prezent w postaci słoika Nutelli po biegu :) Każdy sposób jest dobry, ważne, żeby w chwilach kryzysu wygrać z nudą i systematycznie realizować założenia.

More from Bartosz Olszewski

3 treningi podbiegów które urozmaicą wasz trening

Zbliża się okres pracy nad siłą biegową. Tak jak wszyscy plażowicze biegną...
Read More
 • Filip

  Można jeszcze pobiec na zawodach – taki trening z nowymi bodźcami, krajobrazem i grupą biegową :) Polecam także stare trasy w nowych okolicznościach przyrody – nie biegaj tylko wtedy kiedy świeci słońce a jedyny wiatr jaki czujesz, to ten we włosach (w moim przypadku bardzo śmieszne), rzuć się na dosłowny żywioł. Jeżeli i to się znudzi, zmień porę dnia treningu najlepiej na mocno nocną – bieganie solo z czołówką po lesie (nawet takim łosiowo-błotnym) dostarcza niezapomnianych przeżyć. Biegniesz i gdzie nie spojrzysz, tam świecące oczy. Po lewej, prawej stronie ścieżki a czasami prosto na drodze. I ta próba oceny, kot, pies, dzik, sarna a może łoś, dlaczego te oczy są tak wysoko, kiedy wreszcie znikną, zaczną uciekać i dlaczego ten cholerny łoś zamiast się wyluzować (bo przecież przebiegłeś dobry metr obok) cały czas ryczy biegnie równolegle do Twojego kierunku :)?

  • WarszawskiBiegacz

   Co do zawodów to oczywiście jestem za! Jak ktoś lubi to znakomity sposób na biegową nudę!

 • Paweł

  Hej Bartek super temat. Mnie osobiście bardzo pomógł trening grupowy. Nauczył mnie systematyczności oraz dawania z siebie 100% na treningu. Poza tym terapia grupowa zawsze pomaga. Wraz z kolegami z grupy City Cross Częstochowa obiegamy okoliczne lasy i górki, pokazując sobie różne nieznane wcześniej zakątki rodzinnej Częstochowy. Fajna metoda na dłuższe wybiegania. Co do gadżetów-po zainstalowaniu endomondo w komórce, na początku sam sobie narzucałem presję-szybciej i szybciej bo wyjdzie lipa. Na moment odniosło to u mnie skutek odwrotny :)

  • WarszawskiBiegacz

   Ja uwielbiam biegać w grupie, czas wtedy leci 2 razy szybciej :)

 • Pingback: Co pozwala mi zmotywować się do biegania - warszawskibiegacz.pl()

 • Pingback: Co mi pozwala zmotywować się do biegania - warszawskibiegacz.pl()